Žaludeční dieta jídelníček: Co jíst pro zdravý žaludek

Žaludeční Dieta Jídelníček

Vhodné potraviny

Při výběru potravin se zaměřte na ty, které jsou bohaté na živiny a zároveň lehce stravitelné. Skvělou volbou je libové maso, jako je kuřecí, krůtí nebo ryby. Dále zařaďte do jídelníčku dostatek zeleniny, ideálně vařené nebo dušené. Vybírejte druhy s nízkým obsahem vlákniny, jako jsou mrkev, cuketa nebo dýně. Ovoce konzumujte s mírou, a to spíše oloupané a bez zrníček. Vhodné jsou například banány, jablka nebo melouny. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin, ideálně v podobě čisté vody, neslazených čajů nebo ovocných šťáv ředěných vodou.

Nevhodné potraviny

Existuje několik druhů potravin, kterým je lepší se při hubnutí vyhýbat, nebo jejich konzumaci alespoň omezit. Patří mezi ně například sladkosti, fast food, slazené nápoje a alkohol. Tyto potraviny obsahují vysoké množství kalorií, nezdravých tuků a cukrů, které mohou vést k nárůstu hmotnosti a dalším zdravotním problémům. Místo nich se zaměřte na konzumaci ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, libových bílkovin a zdravých tuků.

Tipy pro přípravu jídel

Plánování je základ. Sepište si jídelníček na celý týden a nakupte suroviny dopředu. Ušetříte čas i peníze za zbytečné pochutiny. Nebojte se experimentovat s novými recepty a chutěmi. Internet je plný inspirace. Využívejte sezónní ovoce a zeleninu. Nejenže chutnají nejlépe, ale jsou i cenově dostupnější. Zkuste si vařit ve větším množství a část jídla si zamrazte. Budete tak mít vždy po ruce rychlý oběd nebo večeři. Zapojte do vaření celou rodinu. I ti nejmenší můžou pomáhat s jednoduchými úkoly.

Ukázkový jídelníček na týden

Pro inspiraci uvádíme vzorový jídelníček na sedm dní, který je sestaven s ohledem na zásady zdravé a vyvážené stravy. Nezapomeňte, že jídelníček je pouze orientační a je vhodné ho přizpůsobit vlastním potřebám a preferencím.

Pondělí: Ovesná kaše s ovocem a ořechy, kuřecí plátek s dušenou zeleninou, celozrnné těstoviny s rajčatovou omáčkou.

Úterý: Celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou a zeleninou, hovězí vývar s játrovými knedlíčky, krůtí steak s bramborem a salátem.

Středa: Jogurt s müsli a ovocem, pečená ryba se zeleninou, zeleninový salát s cizrnou a fetou.

Čtvrtek: Tvarohové knedlíky s ovocem, čočková polévka, kuřecí řízky s bramborovou kaší.

Pátek: Míchaná vejce se zeleninou, losos s bramborem a salátem, pizza s mozzarellou a zeleninou.

Sobota: Palačinky s tvarohem a ovocem, vepřová panenka s knedlíkem a zelím, zapečené brambory se sýrem a zeleninou.

Neděle: Lívance s ovocem a jogurtem, hovězí guláš s houskovým knedlíkem, těstoviny s kuřecím masem a smetanovou omáčkou.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: dieta

Autor: Jan Doktor

Tagy: žaludeční dieta jídelníček | jídelníček pro žaludeční dietu