Sporty pro zdraví – Víte jakým se věnovat?

Každý člověk by se měl starat o své zdraví a dělat všechno proto, aby bylo co možná nejpevnější. Základem všeho je pracovat na imunitním systému. Ten je tím pomyslným obraným štítem, s pomocí něhož se vyhnete běžným nemocem a budete snáze odolávat těm zákeřnějším. Imunitu, potažmo zdraví obecně můžete podpořit řadou nejrůznějších věcí. Jednou z nich jsou také sporty pro zdraví, které mají vliv na velkou část lidského těla.

  • Proč sportovat?
  • Jaké sporty jsou nejvhodnější?
  • Čím pohyb přispívá zdraví?
  • Může Vám sport ublížit?
  • Tohle všechno se teď dozvíte.

Sporty pro zdraví v praxi

Když se řekne sporty pro zdraví, mělo by jít o pohybové aktivity, které tělo posilují. A to po všech stránkách. V ideálním případě jsou to sporty kladně se promítající do koordinace těla. Sporty pro zdraví zlepšující funkčnost srdce a posilující svalovou hmotu. Přesně takové aktivity zabraňují chronickým nemocem a podobným neduhům.

Ne nadarmo se praví, sportem ke zdraví, takže toho by se měl držet každý, kdo chce posilovat imunitu a zdraví obecně.

Jana K., Praha, kondiční trenérka.

Jaké jsou vhodné sporty pro zdraví?

Začněme tím nejkomplexnějším sportem, který podporuje funkčnost srdce a zároveň Vám pomůže zhubnout. Je to plavání, v rámci něhož lze zmínit také posílení plic, svalů a minimalizaci stresu. Na pozitivní zdraví má vliv i běhání. To se promítá hlavně do snižování přebytečné hmotnosti a posilování kondice. U běžců se mimochodem snižuje riziko osteoporózy.

Mezi populární a praktické sporty pro zdraví patří bezpochyby cyklistika. Ta vedle fyzické schránky člověka posiluje i tu psychickou. Celkovou pružnost těla, zrak a kondici můžete zlepšovat například při squashi. To je sport pro zdraví, jako dělaný. Navíc, když chcete zhubnout, kalorie budou mizet před očima.

Sportovními aktivitami budete posilovat svoje zdraví.

Méně obvyklé sporty pro zdraví

Pokud chcete být zdraví, nemusíte se věnovat pouze těm nejvyhledávanějším pohybovým aktivitám. V mnoha směrech jsou přínosné i ostatní sporty, kam patří například tenis, basketbal nebo veslování. To je mimo jiné spojeno také s tím, že se pohybujete v krásné přírodě na čerstvém vzduchu. Tím pádem děláte pro zdraví opravdu maximum.

Jaké sporty patří mezi oblíbené?

Tato kapitola bude určitou vsuvkou, protože v ní nebudeme ke sportovním aktivitám přistupovat z pohledu prospěchu ke zdraví, ale z hlediska oblíbenosti v rámci celého světa. V tabulce níže můžete vidět, jaké sporty patří k těm nejpopulárnějším. A jak vidno, některé z nich se řadí i mezi sporty pro zdraví, o nichž jsme se zmínili.

PořadíSport
1.Fotbal
2.Kriket
3.Basketbal
4.Hokej
5.Tenis
6.Volejbal
Jaké jsou nejoblíbenější sporty na světě?

Ve výsledku jsou všechny sporty pro zdraví. Každý pohyb je svým způsobem zdravý. Je ale pravdou, že některé z nich už spadají do oblasti pohybových aktivit, při kterých hrozí vyšší riziko úrazu a z dlouhodobého hlediska mohou na těle zanechat určité problémy.

Podpořte své zdraví sportem

Jestliže chcete na svém zdraví pracovat opravdu důsledně, měli byste vědět ještě několik dalších věcí, které Vám v rámci sportovních aktivit a vlastního zdraví přijdou vhod. Jsou to obecné i důležité informace. Ty Vám nyní přinášíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Je zapotřebí nějaká příprava?

Ano, pokud chcete sportem tělu prospět a nikoliv ho devastovat zvenku i zevnitř, před sportovní aktivitou se dostatečně protáhněte a zahřejte. Stačit by Vám na to mělo kolem patnácti minut.

Patří turistika mezi sporty pro zdraví?

Určitě ano. V ideálním případě si pořiďte i turistické hole, se kterými do pohybu zapojíte horní končetiny. Tím pádem budete schopni spálit o 15 % více kalorií.

Jaký pohyb je vhodný jako prevence proti srdečním onemocněním?

Abyste zlepšili stav svých cév a posílili srdeční frekvenci, je zapotřebí volit intervalové tréninky.

Jaký kondiční sport posílí lidské zdraví v zimě?

Je to v každém případě běžkování, které mimochodem snižuje riziko infarktu.

Jak podpořit lidské tělo při vyšší sportovní aktivitě?

V závislosti na pohybové aktivitě Vám přijde vhod hořčík, iontové nápoje, želatina, draslík a karnitin.