Sacharidy mohou hrát při dietě důležitou roli

Hubnout v dnešní době můžete prostřednictvím nejrůznějších diet. Někoho osloví krabičková dieta, další dá přednost jiné. My se dnes zaměříme na diety, které velice úzce souvisí s jednou zásadní věcí. A tou jsou sacharidy. Jak už asi správně tušíte, tématem tohoto článku se stane nízkosacharidová dieta. Její název do značné míry mnohé prozrazuje.

  • Sacharidy jsou organické sloučeniny.
  • Většina sacharidů jsou přírodní látky.
  • Nízkosacharidová dieta je založena na množství sacharidů.
  • Využívána je i mezi sportovci.
  • Nízkosacharidová dieta se používá při nemocech.

Jak je to s těmi sacharidy?

Nízkosacharidová dieta je založena na odpovídajícím příjmu sacharidů. Jak prozrazuje název, je to malé množství. Sacharidy každý z nás pochopitelně přijímá v určitém objemu za den. Pokud jejich dávku snížíte, vzniká nízkosacharidová dieta, která je upotřebitelná v rámci hubnutí. Je to vlastně redukční dieta se vším všudy.

Nízkosacharidová dieta může nabývat nejrůznějších podob. Především podle jejího složení jsou pak rozeznávány jednotlivé typy diet.

Pavel K., Praha, dietolog.

Nízkosacharidová dieta v číslech

Sacharidy jsou látky, které tělo jednoduše potřebuje. Nízkosacharidová dieta dokáže jejich množství zredukovat natolik, že tělo začne pozvolna hubnout. Pojďme se ale podívat nejprve na to, jaké jsou oficiální informace o tom, kolik sacharidů vlastně konzumujete. Právě z tohoto údaje vychází nízkosacharidová dieta.

Typ stravováníMnožství sacharidů
Hodně malý obsah sacharidů20 až 50 g
Nízké množství sacharidů50 až 130 g
Sacharidy – střední množství130 až 225 g
Vysoký obsah sacharidůVíce jak 225 g
Víte, jaké množství sacharidů máte do těla dostat?

Sacharidy, respektive jejich celkový denní příjem do jisté prozrazují, zda je Váš model stravování nízkosacharidová dieta či nikoliv. Označení nízkosacharidová dieta lze ve své podstatě použít v okamžiku, kdy denní příjem sacharidů nepřekročí 130 g.

S nízkosacharidovou dietou můžete zhubnout.

Sacharidy a jejich nižší množství

Jak už jsme naznačili, nízkosacharidová dieta, to je méně, jak 130 g sacharidů. Některé typy diet mohou koketovat s opravdu malým obsahem těchto látek, které se pohybují na hranici 50 g. Když takto snížíte tělu sacharidy, je třeba dodat mu jiné látky. Nízkosacharidová dieta tak může souviset například s větším množstvím bílkovin.

Sacharidy a jejich role ve stravě

Sacharidy mají pro lidské tělo důležitý význam, o tom jistě není třeba pochybovat. Nízkosacharidová dieta je však cestou, jak se dopracovat k úbytku nechtěného tuku a tím pádem přebytečných kil. Využívat lze různých diet tohoto typu, s nimiž Vás trochu podrobněji seznámíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Je nízkosacharidová dieta to samé jako keto dieta?

I když to může na první pohled vypadat, že ano, není tomu tak. Nízkosacharidová dieta je trochu něco jiného, protože ketonová dieta je mimo jiné založena také na snižování bílkovin.

Jaká je známá nízkosacharidová dieta?

Mezi oblíbené diety tohoto typu patří například Atkinsova dieta, která má čtyři fáze. V té první je minimální příjem sacharidů a v těch ostatních dochází k jejich celkovému nárůstu.

Co je to Whole 30 dieta?

To je také nízkosacharidová dieta, kterou je třeba dodržovat v délce trvání třiceti dnů. Hlavní roli v jejím případě tvoří maso, zelenina, ovoce a mořské plody.

V jaké další dietě hrají sacharidy důležitou roli?

Je to například nízkosacharidová dieta Low Carb Paleo. I ta má své povolené a zakázané pochutiny. Už její název prozrazuje, že vychází ze stravovacích návyků našich předků.

Mají tyto diety i léčebné účinky?

Ano, nízkosacharidové diety jsou využívané i při onemocnění.

Nízkosacharidové diety a nemoci

Nízkosacharidová dieta slouží nejenom k redukci hmotnosti, ale může pomoci řešit stravování v rámci různých typů nemocí. Hodně si ji oblíbili lidé s diabetem. Nápomocna může být také v okamžiku, kdy máte dlouhodobé problémy s jícnem. Pokud jde o ta závažnější onemocnění, lze jmenovat například Crohnovu nemoc. Tato dieta zkrátka má svůj smysl a pestré využití.