Ketonová dieta se stala hitem současné doby

Lidé se v dnešní době snaží redukovat svoji váhu nejrůznějšími způsoby. Není to ovšem jenom sport, jak by si mohl, kdo myslet. Jsou to také diety, jako třeba žlučníková dieta, která mimo jiné souvisí i se zdravím. My se ovšem zaměříme na jinou. Je to ketonová dieta. Ta si po celém světě získala velké množství příznivců. Jinak zvaná keto dieta má spoustu kladných vlastností, díky nimž by neměla uniknout Vaší pozornosti.

  • Keto dieta je nenásilná.
  • Dokáže dlouhodobě redukovat hmotnost.
  • Mnohdy se jí říká proteinová dieta.
  • Je založena na bílkovinách.
  • Keto dieta má minimální jo-jo efekt.

Ketonová dieta – začátek všeho

Keto dieta je revoluční v tom, že se trochu odlišně přistupuje k základním makroživinám, které dodáváme svému tělu. Nejsou to totiž sacharidy, jak bývá zvykem, nýbrž bílkoviny. Díky tomu ketonová dieta naučí tělo pracovat trochu jiným způsobem a výsledkem je pozvolný úbytek nadváhy.

Keto dieta funguje tak, že tělo si pro energii sahá do svých vlastních zásob, které představují tuky. Ty se pak pomalu ztrácí.

Milada S., Frýdek Místek, odbornice na výživu.

Keto dieta v číslech

Aby nebyla ketonová dieta v tomto článku popisována nějak obecně, přistoupíme od slov k činům. Keto dieta pro základní pochopení souvisí s jistými hodnotami, a právě ty se Vám prostřednictvím níže uvedené tabulky pokusíme předložit. Z nich poznáte, že keto dieta dává skutečně smysl a může přinášet kladné výsledky.

Příjem látekBěžná stravaKeto dieta
Bílkoviny30 %60 %
Sacharidy40 %25 %
Tuky30 %15 %
Jaký je poměr bílkovin, sacharidů a tuků u této diety?

Z výše uvedeného je patrné, že keto dieta je navržena tak, aby Vám v těle zůstávala svalová hmota a naopak mizel tuk, o který nikdo nestojí. Aby však byla ketonová dieta účinná, musíte dodržovat jistá pravidla stravování, s nimiž Vás ještě seznámíme.

S touto dietou se můžete zbavit přebytečných kil.

Ketonová dieta – stav zvaný ketóza

Keto dieta se snaží Vaše tělo dostat do stavu, jemuž se říká ketóza. Právě to je ten okamžik, kdy přestanete mít chuť na sladké a nebudete mít pocit hladu. Keto dieta zároveň chrání svalovou tkáň a pozvolna ničí přebytečné tuky. Nutno podotknout, že výsledek je dlouhodobějšího rázu, možná i proto je keto dieta úspěšná. Kdo si počká, ten se zkrátka dočká.

Keto dieta v otázkách a odpovědích

Ketonová dieta se pyšní například tím, že její nástup je pozvolný, takže Vaše tělo nezažije žádný šok. Keto dieta tím pádem nesouvisí s nežádoucím jo-jo efektem, kterého se bojí asi spousta z Vás, kdo chce zhubnout. Na další věci najdete odpovědi v níže uvedených otázkách.

Co Vám umožní jíst keto dieta?

V tom správném poměru můžete konzumovat maso, sýry a smetanu do 30 %, avokádo, nízkosacharidovou zeleninu, mořské plody a ryby, vajíčka a jiné.

Co naopak zakazuje ketonová dieta?

Keto dieta na druhou stranu nedoporučuje jakkoliv slazené pokrmy, alkohol, luštěniny, obiloviny a ovoce.

Jsou nějaké doporučené nápoje?

Ano, keto dieta podporuje například pití čisté a neslazené vody, včetně minerální vody. V menší míře je to také mléko. Dále to může být zelený čaj a káva.

Jak vypadá keto dieta v balíčku?

V současné době máte možnost oslovit spoustu výživových poradců, kteří Vám připraví balíček pokrmů na míru, a to v rámci ketonové diety. Ve výsledku to může být s přípravou jídla na několik dní dopředu.

Mohu si dopřávat proteinové koktejly?

Ano, v omezené míře a ve správném složení je to možné.

Ketonová dieta a doplňující informace

Na závěr si dovolíme ještě zmínit, že keto dieta je pjata také s pravidelným pitným režimem. Tvořen by měl být alespoň dvěma až třemi litry tekutin. Zároveň je vhodné konzumovat 300 až 500 gramů té správné zeleniny. V rámci denního jídelníčku je nutné dodržovat pauzy mezi jednotlivými pokrmy. Obvykle je udáván čas mezi třemi až čtyřmi hodinami. I to je důležité, protože tělo pak nastartujete tím správným směrem a bude docházet k úbytku tuku. Poslední zmínka by měla padnout hlavně o trpělivosti. Nic v tomto případě nejde hned a u někoho se mohou viditelnější výsledky projevit za delší dobu. Nutno ale podotknout, že se vyplatí vydržet.