Bylinky na rýmu a kašel: Přírodní úleva pro vaše dýchací cesty

Bylinky Na Rýmu A Kašel

Rýma a kašel: Nepříjemní společníci

Rýma a kašel, věční společníci podzimu a zimy, dokáží pořádně znepříjemnit život. Naštěstí nám příroda nabízí pomocnou ruku v podobě bylinek, které ulevují od nepříjemných symptomů a podporují uzdravení. Mezi osvědčené pomocníky patří například mateřídouška, která uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání. Heřmánek působí protizánětlivě a zklidňuje podrážděné sliznice. Šalvěj pomáhá při bolestech v krku a má antiseptické účinky. Pro inhalaci se skvěle hodí eukalyptus, který uvolňuje dýchací cesty. Z bylinek si můžeme připravit lahodný a léčivý čaj. Stačí přelít lžičku sušené byliny horkou vodou a nechat 10 minut louhovat. Pro lepší chuť můžeme přidat med a citron. Kromě pití bylinných čajů je vhodné dopřát si také bylinné koupele, které uvolňují dýchací cesty a podporují imunitu. Do teplé koupele přidáme hrst sušených bylin, například tymiánu, máty nebo levandule.

Síla bylin: Přírodní cesta k úlevě

Bylinky a jejich síla pomáhat při nachlazení jsou známé po staletí. Příroda nám nabízí nepřeberné množství rostlin s blahodárnými účinky, které nám mohou ulevit od nepříjemných symptomů rýmy a kašle. Mezi nejoblíbenější bylinky na rýmu patří bezesporu mateřídouška, která uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání. Heřmánek působí protizánětlivě a zklidňuje podrážděné sliznice. Lípa uvolňuje dýchací cesty a snižuje horečku. Při kašli se osvědčila šalvěj, která má dezinfekční účinky a tlumí kašel. Jitrocel kopinatý pomáhá při odkašlávání a zklidňuje podrážděný krk. Pro podporu imunity a rychlejší uzdravení je vhodné zařadit do jídelníčku také bylinky s vysokým obsahem vitamínu C, jako je například šípek nebo rakytník. Důležité je vybrat si bylinky, které vám vyhovují a konzultovat jejich užívání s lékařem nebo lékárníkem, obzvláště v případě chronických onemocnění, těhotenství nebo kojení.

Zázvor: Proti zánětu i zahlenění

Zázvor je jako takový malý zázrak z kuchyně, co se týče úlevy od rýmy a kašle. Jeho aktivní složka, gingerol, má totiž protizánětlivé účinky, které pomáhají zklidnit podrážděné dýchací cesty. Navíc zázvor umí i s hleny – podporuje jejich vykašlávání a uvolňuje ucpaný nos. A jak ho nejlépe využít? Skvělý je zázvorový čaj s medem a citronem. Stačí pár plátků čerstvého zázvoru zalít horkou vodou, nechat 10 minut louhovat a máte hotovo. Pro silnější účinek můžete přidat i špetku kajenského pepře. Další možností je žvýkání malého kousku čerstvého zázvoru – to oceníte hlavně při zahlenění. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, zázvor je skvělým pomocníkem při nachlazení.

Tymián: Účinný bojovník s kašlem

Tymián je skvělým pomocníkem, když vás trápí kašel. Obsahuje totiž thymol, silnou antiseptickou látku, která pomáhá uvolňovat hleny a zklidňuje podrážděné dýchací cesty. Díky tomu se vám bude lépe dýchat a kašel nebude tak úporný. Navíc má tymián i protizánětlivé účinky, takže bojuje přímo s příčinou vašeho trápení.

Jak ho ale nejlépe použít? Z tymiánu si můžete připravit lahodný a zároveň léčivý čaj. Stačí zalít lžičku sušeného tymiánu horkou vodou a nechat 10 minut louhovat. Pro lepší chuť přidejte lžičku medu a pár kapek citronu. Čaj popíjejte 2-3x denně.

Tymián můžete využít i k inhalaci. Do misky s horkou vodou nakapejte pár kapek tymiánového esenciálního oleje a inhalujte páru pod ručníkem po dobu 5-10 minut. Inhalace uvolní ucpaný nos a usnadní dýchání.

Nezapomeňte, že tymián by se neměl užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách. Pokud vaše potíže přetrvávají i po týdnu užívání tymiánu, navštivte raději lékaře.

Heřmánek: Uklidňující a protizánětlivý

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) je jednoletá bylina s jemnými bílými květy, které připomínají malé kopretiny. Pro své uklidňující a protizánětlivé vlastnosti se heřmánek používá po staletí k léčbě různých neduhů, včetně rýmy a kašle. Silice obsažené v heřmánku, zejména chamazulen a bisabolol, mají prokázané protizánětlivé účinky, které pomáhají zklidnit podrážděné sliznice dýchacích cest. Inhalace páry z heřmánkového nálevu uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání. Heřmánkový čaj je oblíbeným domácím lékem na nachlazení a kašel. Teplý nápoj zklidňuje bolavý krk, uvolňuje ucpaný nos a podporuje spánek. Pro zesílení účinku lze přidat med a citron. Heřmánek je obecně dobře snášen, ale u některých lidí může vyvolat alergickou reakci. Pokud se u vás objeví jakékoli nežádoucí účinky, přerušte užívání a poraďte se s lékařem.

Máta peprná: Usnadňuje dýchání

Máta peprná je jako dar z nebe, když vás trápí ucpaný nos a kašel. Obsahuje mentol, ten úžasný přírodní zázrak, který uvolňuje hleny a usnadňuje dýchání. Stačí si jen přičichnout k lístku máty a hned se vám bude lépe dýchat.

A co teprve mátový čaj! Ten je při rýmě a kašli doslova balzám na duši. Zalijte pár lístků máty horkou vodou, nechte chvilku louhovat a popíjejte. Můžete přidat i med a citron pro ještě lepší chuť a další léčivé účinky.

Máta peprná je zkrátka skvělý pomocník při nachlazení. Nejenže uvolňuje dýchací cesty, ale také zklidňuje podrážděný krk a tlumí kašel.

Bez černý: Podpora imunity a úleva

Bez černý je opravdový poklad mezi bylinkami, obzvláště v boji s rýmou a kašlem. Obsahuje totiž látky, které umí zatočit s viry a bakteriemi, a navíc posiluje naši imunitu. A jak nám konkrétně bez černý pomáhá? Jeho květy, ze kterých se nejčastěji připravuje čaj, uvolňují ucpaný nos a usnadňují dýchání. Zároveň pomáhají snižovat horečku a tlumí kašel. Kromě květů se dají využít i plody bezu černého, ze kterých se vyrábí například sirup. Ten je bohatý na vitamíny a antioxidanty, které podporují naši obranyschopnost. Důležité je ale pamatovat na to, že bez černý by se neměl užívat dlouhodobě a ve velkém množství. Vždy je lepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem, obzvlášť v případě těhotenství, kojení nebo užívání léků.

Lípa: Podporuje pocení a uvolnění

Lípa je známá svými krásnými květy a sladkou vůní, ale věděli jste, že je také skvělým pomocníkem při nachlazení? Lípa podporuje pocení, čímž pomáhá snižovat horečku, která často rýmu a kašel doprovází. Navíc má lipový květ uklidňující účinky na sliznice dýchacích cest, čímž ulevuje od kašle a usnadňuje odkašlávání.

Pro přípravu lipového čaje stačí zalít lžíci sušených květů horkou vodou a nechat 10 minut louhovat. Pro lepší chuť a posílení účinků můžete přidat i další bylinky, jako je například černý bez, mateřídouška nebo jitrocel. Lípa je vhodná i pro děti, ale vždy je lepší poradit se s lékařem, zvláště u těch nejmenších.

Kromě čaje si můžete dopřát i lipovou koupel, která vám pomůže se uvolnit a lépe se vypotit. Stačí přidat hrst sušených květů do teplé koupele a užít si relaxaci.

Mateřídouška: Proti kašli a zahlenění

Mateřídouška je skvělým pomocníkem při nachlazení, a to zejména díky svým expektoračním vlastnostem. Obsahuje totiž silice, jako je thymol a karvakrol, které pomáhají uvolňovat hleny v dýchacích cestách a usnadňují tak vykašlávání. Zároveň působí protizánětlivě a antibakteriálně, čímž pomáhají v boji proti infekcím.

Pro úlevu od kašle a zahlenění se nejčastěji používá mateřídouškový čaj. Ten si připravíte zaliáním jedné až dvou čajových lžiček sušené mateřídoušky 250 ml horké vody. Nechte louhovat přibližně 10 minut a poté sceďte. Pro zlepšení chuti a účinku můžete přidat med a citron.

Kromě čaje lze využít i mateřídouškovou silici, a to například k inhalaci. Do misky s horkou vodou nakapejte pár kapek silice a inhalujte páru po dobu 5-10 minut. Inhalace pomůže uvolnit ucpaný nos a usnadní dýchání.

Je důležité si uvědomit, že mateřídouška by se neměla užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách. Vždy je vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem, a to zejména v případě těhotenství, kojení nebo užívání léků.

Inhalace: Účinná pomoc s bylinkami

Inhalace s bylinkami představují staletími prověřenou metodu, jak ulevit od nepříjemných symptomů rýmy a kašle. Teplá pára s obsahem léčivých látek z bylin proniká do dýchacích cest, kde uvolňuje hleny, zklidňuje podrážděnou sliznici a usnadňuje dýchání. Mezi nejúčinnější bylinky na rýmu a kašel patří heřmánek, který působí protizánětlivě a zklidňujícím způsobem. Máta peprná uvolňuje ucpaný nos a pomáhá s odkašláváním. Tymián je silné přírodní antiseptikum, které pomáhá v boji s infekcí. Pro inhalaci se hodí i šalvěj, která má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Pro přípravu inhalace stačí přelít hrst sušených bylin litrem horké vody, nechat 10 minut louhovat a inhalovat páru pod ručníkem po dobu 5-10 minut. Inhalace s bylinkami je vhodné opakovat několikrát denně. Pro zvýšení účinku inhalace je možné přidat do vody pár kapek eukalyptového nebo tea tree oleje. Před zahájením inhalace s bylinkami je vhodné se poradit s lékařem, obzvláště v případě těhotenství, kojení nebo alergie na některou z použitých bylin.

Bylinkové čaje: Chutná úleva pro tělo

Rýma a kašel dokáží potrápit v každém ročním období. Naštěstí nám příroda nabízí pomocnou ruku v podobě bylinek s úlevnými účinky. Bylinkové čaje jsou skvělým způsobem, jak do svého těla dostat prospěšné látky a zároveň si vychutnat lahodný nápoj.

Mezi bylinky, které nám mohou pomoci s rýmou a kašlem, patří například lípa, která uvolňuje hleny a zklidňuje podrážděné sliznice. Heřmánek působí protizánětlivě a antibakteriálně, čímž napomáhá v boji s infekcí. Jitrocel kopinatý je známý svými expektoračními účinky, usnadňuje tedy vykašlávání. Pro svůj obsah silic se s kašlem výborně perou i mateřídouška a tymián, oba navíc působí antisepticky.

Při přípravě bylinkového čaje je důležité dbát na správný postup. Bylinky zalijte horkou, nikoliv vroucí vodou a nechte louhovat přibližně 10 minut. Čaj sceďte a popíjejte teplý, klidně i několikrát denně. Pro zesílení účinku můžete přidat med a citron. Pamatujte však, že bylinkové čaje nenahrazují lékařskou péči. Pokud vaše potíže přetrvávají nebo se zhoršují, vyhledejte lékaře.

Pozor na alergie: Bezpečnost především

Bylinky můžou být skvělými pomocníky při nachlazení, ale pozor na alergie! Některé bylinky můžou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto je důležité být obezřetný. Před použitím jakékoli bylinky, ať už ve formě čaje, tinktury nebo inhalace, je vhodné provést test citlivosti. Naneste malé množství bylinného přípravku na kůži na vnitřní straně předloktí a počkejte 24 hodin. Pokud se objeví zarudnutí, svědění nebo jiná reakce, bylinku nepoužívejte.

Mezi bylinky, které se běžně používají na rýmu a kašel, ale můžou vyvolat alergie, patří například heřmánek, třezalka, máta, eukalyptus nebo šalvěj. Pokud trpíte alergií na pyl, je důležité si uvědomit, že některé bylinky můžou obsahovat podobné alergeny. Vždy si pečlivě prostudujte složení bylinných produktů a v případě pochybností se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Bezpečnost je vždy na prvním místě, a to i při používání přírodních prostředků.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Jan Doktor

Tagy: bylinky na rýmu a kašel | byliny pomáhající při rýmě a kašli