Bílkoviny jako důležitý základ proteinové diety

Dieta může být založena na mnoha faktorech, které pochopitelně souvisí především s obsahem stravy. Například takové snížení sacharidů má jednoznačný výstup, jímž je nízkosacharidová dieta. Každý z Vás jistě moc dobře ví, že důležitou roli v příjmu potravy hrají bílkoviny. A právě ty jsou stěžejní pro další typ hubnoucího procesu, jemuž se říká proteinová dieta.

  • Alternativní název je bílkovinová dieta.
  • Občas označovaná jako ketonová dieta.
  • Založená na příjmu bílkovin.
  • Zároveň jsou minimalizovány sacharidy.
  • Proteinová dieta je redukční dietou.

Bílkoviny a rámci diety mají dlouhou tradici

Jestliže si myslíte, že proteinová dieta je nějakou novinkou, pak jste na omylu. Bílkoviny, potažmo proteiny se řeší už spoustu let. Proto se proteinová dieta v určité formě objevila před více jak dvaceti pěti lety. Postupem let byla samozřejmě upravena do současné podoby. Její princip je velice jednoduchý.

Proteinová dieta má za cíl dostat Vás do stavu ketózy, při kterém nemáte velký hlad a budete spalovat nadbytečné tuky v těle.

Daniel S., Olomouc, dietolog.

Jak funguje proteinová dieta?

Proteinová dieta si pochopitelně zaslouží detailnější rozbor. O tom ostatně tento článek je. Na jednu stranu je třeba navyšovat bílkoviny přijímané do těla. Zároveň je nutné snižovat sacharidy. Aby nedocházelo zároveň k úbytku svalové hmoty a proteinová dieta fungovala správně, je zapotřebí pohlídat si kvalitu zmiňovaných sacharidů. Mimo to i tuků.

Proteinová dieta má za cíl dostat Vás do výše popisovaného stavu poměrně rychle. A to už během jednoho až tří dnů. Právě po tak krátké době už by tělo mohlo začít pracovat na tom, že bude spalovat tuky. Bílkoviny mu samozřejmě musíte dodávat neustále. Proteinová dieta určitě není žádnou krátkodobou záležitostí.

Dostatečné množství bílkovin se stane součástí Vašeho jídelníčku.

Bílkoviny ve velkém množství

Pojďme si říci, jaké pochutiny mají velký obsah bílkoviny. Přesně takové si totiž proteinová dieta žádá. Je to například kuřecí maso, hovězí maso, mléčné výrobky, telecí maso, ryby a v neposlední řadě vejce. Tohle je základ pro hubnoucí proceduru zvanou proteinová dieta. Na druhou stranu je tu spousta věcí, které byste v rámci diety dělat neměli.

Proteinová dieta v číslech

Ještě, než se přesuneme k záporům diety zvané proteinová dieta, vrhneme se na několik důležitých čísel. Nepůjde snad ani o obsah bílkoviny a množství, jako spíše o důležité stravovací návyky. K těm Vás proteinová dieta jednoduše dotlačí a je třeba je dodržovat odpovídající dobu.

PředmětHodnota
Kolikrát denně jíst5x
Intervaly mezi jídlyMinimálně 3 hodiny
Pitný režim2 až 3 litry denně
ZeleninaAž 500 g denně
Přečtěte si něco více o fungování této diety.

I když jsme se zmínili o tom, že proteinová dieta se musí držet určitý čas, rozhodně to není nekonečná záležitost. Zkuste do sebe dostávat bílkoviny několik týdnů, na druhou stranu by tato dieta neměla přesáhnout dobu osmi týdnů. Pokud ano, tak jedině po poradě s výživovým poradcem a dle individuálního stravovacího plánu.

Bílkoviny a vše co o nich musíte vědět

Pojďme ale bílkoviny, potažmo hubnoucí metodu zvanou proteinová dieta probrat skutečně do detailu. Zajímat Vás nepochybně bude například to, jakých chyb se při držení diety musíte vyvarovat. Na to a na mnohé další věci Vám odpoví níže uvedené otázky a odpovědi.

Co zakazuje proteinová dieta?

Rozhodně se vyvarujte nekvalitním tukům, nepravidelnému stravování, omezenému množství zeleniny a v neposlední řadě také občasné konzumaci pečiva. Nic z toho není žádoucí.

Umožňuje proteinová dieta slazení?

Nikoliv. Při konzumaci jídel se raději vyhýbejte sladidlům a cukrům.

Jak se pozná stav zvaný ketóza?

Dostaví se větší potřeba pití vody, můžete chodit častěji na toaletu a zároveň Vám přibude dostatek energie. Poznat byste to časem měli i na redukci hmotnosti.

Kolik fází má proteinová dieta?

Je to individuální. Dietolog Vám ovšem připraví plán o třech až čtyřech fázích, v rámci nichž dochází k obměně pokrmů, ubírání a přidávání jídel.

Kdo se jako první zmínil o této dietě?

Dieta založená na proteinech byla poprvé popsána Tranem Tienem.