Zánět slinivky břišní má nejrůznější formy

Slinivka břišní je velice důležitým orgánem v těle. Plní hned dvě významné úlohy, o kterých se zmíníme podrobněji v následujících řádcích. Jakékoliv onemocnění slinivky je silně nežádoucí a ve výsledku zdraví ohrožující stejně, jako nemocná štítná žláza. Zánět slinivky ostatně může nabývat různých podob. Jestliže Vás zajímá, o čem všem bude pojednávat tento článek, zde je stručné shrnutí.

  • Onemocnění slinivky obecně.
  • Zánět slinivky břišní v číslech.
  • Formy onemocnění slinivky.
  • Příčiny zánětů.
  • Projevy tohoto onemocnění.

K čemu slouží slinivka břišní?

Abyste věděli, že onemocnění slinivky je opravdu závažné, je zapotřebí zmínit se o tom, k čemu slinivka vlastně slouží. V první řadě produkuje trávicí enzymy. Zároveň tvoří glukagon a inzulín. Když Vás tedy postihne zánět slinivky břišní, může to být nejenom nepříjemné a bolestivé, ale také smrtelně nebezpečné.

Onemocnění slinivky má řadu nejrůznějších příčin. Tou největší příčinou pro onemocnění slinivky je kupříkladu nadměrná konzumace alkoholu.

Petr N., Praha, lékař.

Zánět slinivky břišní v číslech

Hned v úvodu zmíníme, že nejzávažnější onemocnění slinivky je pochopitelně rakovinotvorného charakteru. Zánět slinivky břišní tohoto typu může nabývat odlišných stádií. Jestliže chcete vědět, jaká je mortalita nádorů slinivky břišní v celosvětovém žebříčku, přinášíme Vám údaje vztahující se na 100 000 obyvatel.

ZeměMortalita – počet lidí
Maďarsko8,8
Česká republika8,7
Finsko7,8
Srbsko7,2
Polsko6,6
Lucembursko6,0
Španělsko5,5
Kypr4,9
Víte, kolik lidí zemře s problémy týkajícími se slinivky na 100 000 obyvatel?

Onemocnění slinivky v podání rakoviny má samozřejmě odlišná stádia od 0 až do 4. Čím vyšší číslo, tím horší zánět slinivky břišní, který může vygradovat až nádory tvořícími metastáze. Přesně z těchto důvodů není radno podceňovat onemocnění slinivky.

I nevhodné stravování může mít vliv na stav Vaší slinivky.

Akutní zánět slinivky břišní

Pokud jde o akutní onemocnění slinivky břišní, je v první řadě spojeno s větší konzumací alkoholu ale také příjmem tučných jídel. Toto onemocnění slinivky může vyvolat i jiný typ onemocnění. Za akutní zánět slinivky břišní mohou z osmdesáti procent právě výše uvedené faktory. Výjimkou nemusí být ani úder do oblasti břišní.

Chronický zánět slinivky břišní

Pokud jde o chronické onemocnění slinivky, tak to je spojeno například s poruchou metabolismu. Ve své podstatě to může být i ten alkohol, avšak v dlouhodobém množství. Toto onemocnění slinivky vzniká také po delší době zanedbané péče a může způsobit opravdu velké zdravotní komplikace. Na další věci týkající se onemocnění slinivky Vám odpoví následující otázky a odpovědi.

Jaké příznaky má akutní onemocnění slinivky?

Je to bolest v oblasti nadbřišku, dezorientace, nevolnost, nutkání ke zvracení, ale také bolesti zad nebo škytavka.

Jaké příznaky má chronické onemocnění slinivky?

K některým výše uvedeným faktorům se může přidávat celkové nechutenství k jídlu, cukrovka, změna stolice a úbytek hmotnosti.

Jakým způsobem je diagnostikováno onemocnění slinivky?

Zánět slinivky břišní pochopitelně může odhalit až Váš ošetřující lékař, kterého byste měli navštívit ihned po projevu výše uvedených příznaků. Dále je to možné zjistit po CT břicha, magnetické rezonanci, po odběru krve nebo po ultrazvuku břicha.

Jak je léčeno onemocnění slinivky břišní?

V závislosti na rozsahu onemocnění to může být s pomocí nejrůznějších léků a za pomoci speciální diety. V horším případě pak dochází k chirurgickému zákroku.

Jak vypadá dieta v rámci onemocnění slinivky?

V maximální míře budete muset omezit tuky. Zároveň s nimi také sacharidy, kouření a alkohol. Do jídelníčku nepatří ani nadýmavé potraviny a káva. Je třeba se zaměřit na více bílkovin.

Zánět slinivky břišní rozhodně nepodceňujte

Každý si určitě po přečtení výše uvedených řádků dokáže udělat představu o tom, že onemocnění slinivky není ničím banálním. Může vést až k poškození některých tkání ostatních orgánů, respektive k nebezpečnému krvácení. Jestliže tedy zaznamenáte jakékoliv příznaky z výše popisovaných, potom raději urychleně vyhledejte lékaře a podchyťte celou záležitost na samotném počátku.