Pátá dětská nemoc – Víte, jaké má příznaky?

Děti trpí ve svém dětství nejrůznějšími onemocněními. Je to například pátá nemoc, která spadá na seznam nemocí spojených s viditelnou vyrážkou. Těmi dalšími jsou například šestá nemoc, spalničky, zarděnky nebo spála. Jestliže nevíte co si představit pod slovním spojením pátá dětská nemoc, prozradíme Vám to co možná nejdetailněji.

  • Nemoc se vyskytuje u dětí školního věku.
  • Velice často může být bezpříznaková.
  • Popřípadě má lehčí průběh.
  • Jde o sezónní onemocnění.
  • Pátá nemoc jde léčit.

Co je to pátá dětská nemoc?

Pátá nemoc je ve své podstatě infekčním onemocněním. To znamená, že lze chytit jako kterýkoliv vir. Rozšířená je především mezi dětmi a mladistvými, jenom výjimečně postihne pátá nemoc také dospělého člověka. Na druhou stranu, není to nic nemožného. Tato dětská nemoc je u dospělých typická spíše pro lidi s poruchou krvetvorby a podobně.

I když je pátá nemoc pro dospělého jedince méně obvyklá a nebezpečná, opakem jsou těhotné ženy, kdy tato infekce může poškodit plod.

Ivan R., Praha, lékař.

Jaké příčiny a příznaky má pátá nemoc?

Onemocnění pátá nemoc vzniká kvůli viru, kterým je parvovirus B19. Kapénkovou cestou může napadnout dítě s horší imunitou a to tím pádem nakazí. Tato dětská nemoc je velice často doprovázena červenou vyrážkou. K ní se mohou přidat ještě zvýšené teploty. Pátá nemoc je tak na těle dítěte viditelná, zároveň přináší nepříjemné pocity, jako jiné nemoci tohoto typu.

Je pravdou, že pátá dětská nemoc, respektive samotná vyrážka může přejít z obličeje i na končetiny. Pátá nemoc, potažmo svrbění odezní po určité době. V okamžiku výsevu vyrážky je v podstatě nepřenosná. Pátá nemoc je také spojena s celoživotní imunitou. Jak ji dítě jednou prodělá, udělá si protilátky na celý život.

Toto onemocnění se týká menších a větších dětí.

Pátá dětská nemoc přináší vysoké teploty

Pátá nemoc, to ovšem nejsou pouze příznaky uvedené výše. Toto onemocnění se sebou může nést nepříjemné a zvýšené teploty. Pátá nemoc tak dokáže potrápit, protože každý z Vás jistě moc dobře ví, jaké je to ležet ve vysokých horečkách. Pátá dětská nemoc zkrátka není ničím záviděníhodným.

Pátá dětská nemoc v číslech

Pátá nemoc byla v tomto článku již z větší míry představena a popsána. Pro vyšší komplexnost se pojďme zaměřit na čísla. Ano, pátá nemoc v číslech, která o mnohém vypovídají a do jisté míry shrnují vše doposud prezentované. Proto se začtěte do níže uvedené tabulky a možná budete vědět více.

PředmětHodnota
Co vyvolá onemocněníParvovirus B19
Koho postihujeDěti 5 až 15 let
Inkubační doba4 až 14 dnů
Kdy zmizí vyrážka1 až 3 týdny
Jak je s rozšířením páté nemoci mezi dětmi?

U dospělých jedinců pátá nemoc pochopitelně nevykazuje takové hodnoty, jaké jsou uvedeny v tabulce. Pátá dětská nemoc v tomto podání se týká spíše malých ratolestí. Možná pouze dospívající dívky mohou mít na rozdíl od chlapců problémy s bolestmi kloubů.

Pátá dětská nemoc v těhotenství

Pátá nemoc si zaslouží vyšší pozornost především z pohledu těhotných žen. V tomto případě může dojít k odumření plodu. Bohužel proti onemocnění zvanému pátá nemoc neexistuje žádné očkování. Jestliže Vás pátá dětská nemoc zajímá více, potom hledejte potřebné odpovědi v níže uvedených řádcích.

Jaké je riziko poškození plodu u těhotné ženy?

Pátá nemoc se může projevit negativně v 5 až 10 %. Týká se to hlavně odumření plodu v druhém trimestru.

Hrozí nějaká vyšší rizika, než jaká byla popisována výše?

Pátá nemoc představuje obecně větší nebezpečí u těch, kdo mají problémy s horší imunitou a krvetvorbou, protože u nich mohou být vyvolány vážnější obtíže související s červenými krvinkami.

Jak se léčí pátá dětská nemoc?

Obvykle je to stejně, jako jiné virové onemocnění a chřipka. Horší příznaky, potažmo jejich léčbu je pak třeba konzultovat s lékařem.

Jak jinak je označována pátá nemoc?

Další výraz je „pátá dětská nemoc“, který jsme mimochodem používali i v tomto článku. Ten odbornější je pak erythema infectiosum.

V jakém období je největší riziko nákazy?

Toto onemocnění je sezónní záležitostí, takže nejčastěji se objevuje na jaře a na podzim.