Onemocnění zvané dna si žádá patřičnou dietu

Na světě existuje přemíra diet, které primárně neslouží k redukování hmotnosti, ale jsou využívány pro zlepšení zdraví. Typickým příkladem je jaterní dieta. Tu je třeba aplikovat při onemocnění jater. Pokud Vás postihne onemocnění zvané dna, budete muset najet na speciální dietní plán. Je to dna dieta. Ta má svá pravidla, s nimiž Vás seznámíme.

Nepříjemné onemocnění zvané dna

Než přijde na přetřes dna dieta, pojďme se zaměřit na toto onemocnění obecně. Spousta z Vás jistě tuší, jak se projevuje. Jde o bolest kloubů, především na palci u nohy, ale i v kolenou nebo v kotnících. Oteklá, červená a citlivá místa jsou bolestivá a obtěžují člověku život. Právě dna dieta je v tomto ohledu velkým pomocníkem.

Onemocnění zvané dna může být dlouhodobou záležitostí, a to právě kvůli špatné životosprávě. Pokud tomu tak je, dna dieta je určitě na místě.

Josef P., Karlovy Vary, lékař.

Onemocnění v číslech

Dna dieta Vám bude představena v dalších kapitolách. Nyní se v rámci úvodu zaměříme ještě na několik důležitých číselných údajů, ze kterých si také můžete udělat jistý obrázek. A to nejenom o tom, co je to dna dieta, ale vůbec o samotném onemocnění zvaném dna. Proto se začtěte do níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Onemocnění v Evropě9 lidí z 1 000
Délka bolestivých záchvatů3 až 10 dní
Optimální množství purinů100 mg purinů na 100 g
Množství masaNe více jak 170 purinů 3x týdně
Přečtěte si něco o tomto onemocnění v řeči čísel.

Právě puriny s tímto onemocněním souvisí nejvíce. Jejich množství je třeba si hlídat, na což pochopitelně pomýšlí i dna dieta. Mimochodem, tato nemoc primárně postihuje muže nad čtyřicet let. Ženy ovšem nejsou výjimkou, takže dna dieta je vhodná pro obě pohlaví. Ještě doplníme, že dna dieta je velice často doporučována lékařem, který Vaše onemocnění řeší.

Onemocnění zvané dna se povětšinou týká kloubu u palce.

Co všechno zakazuje tato dieta?

Nyní se pojďme podívat na to, v čem Vás omezí dna dieta. Toto onemocnění si žádá změnu jídelníčku, z něhož vypadne hned několik potravin. Dna dieta například nepodporuje vnitřnosti, paštiky, ořechy, čočku, chřest, zvěřinové maso, dýňová semínka nebo hrášek. Je pravdou, že seznam je dlouhý a dna dieta je v tomto ohledu hodně přísná.

V čem dalším Vás omezí toto onemocnění?

Dna dieta je poměrně striktní, takže se připravte na to, že nebudete moci konzumovat žádný alkohol, černý čaj nebo kávu. Ano, i to zahrnuje dna dieta. Pokud se o ní chcete dozvědět ještě řadu dalších informací, potom se začtěte do níže uvedených otázek a odpovědí, které Vám mnohé věci ještě přiblíží.

Jak vypadá taková běžná snídaně v dietě?

Dopřávat si budete třeba ovesné vločky s řeckým jogurtem. Popřípadě si dáte žitný chléb s tvarohem a šípkovým čajem. To dna dieta povoluje.

Jaké pochutiny lze konzumovat na svačinu?

Dna dieta Vám umožní jíst na svačinu třeba syrovou mrkev, nízkotučný jogurt, zeleninové saláty a podobné lehké pokrmy tohoto typu.

Kdo mi řekne, jak má vypadat dna dieta?

Tuto informaci Vám může poskytnout Váš ošetřující lékař zaměřující se na tuto nemoc. Popřípadě využijete profesionálních služeb výživového poradce, který Vám sestaví jídelníček šitý na míru.

Jaké pokrmy jsou vhodné k večeři?

Dna dieta v řadě omezení nepolevuje ani u večerního stravování, které by mimochodem mělo být Vaše poslední. Mohou to být celozrnné těstoviny s kuřecím masem, restované drůbeží maso s rýží, losos na bylinkách a podobně.

Co je tedy stěžejním údajem při této dietě?

Je to množství purinů v jednotlivých pokrmech. Dna dieta zároveň omezuje nápoje a jídla omezující vylučování kyseliny močové z těla pryč.

Změňte svůj životní styl

Dělejte všechno proto, aby Vás tzv. nemoc králů v žádném případě nepostihla. Začněte pravidelně cvičit, dbejte na patřičnou hydrataci těla, jezte zdravě a omezte konzumaci jakéhokoliv alkoholu. Dna dieta pak může být až tím posledním řešením, které vezmete na přetřes. Vhod Vám přijde také to, když budete tělu dodávat patřičné množství vitamínu C a dalších přínosné látky. Zjednodušeně řečeno, naučte se žít zdravě.