Nemoc králů – Víte, jaké onemocnění to je?

Nemoc dna určitě není to samé, jako pojem DNA. V tomto případě máme na mysli nemoc králů, jak se tomuto onemocnění v dřívějších dobách říkalo. Velice často se projevuje na palcích u nohy, ale může to být i na jiných částech těla. Do určité míry může připomínat onemocnění kůže, jen v tomto případě jde o mnohem bolestivější záležitost.

  • Jak vzniká dna?
  • Jaké jsou její příznaky?
  • Existuje nějaká léčba?
  • Jak moc je nemoc dna ovlivněna stravou?
  • To a mnohé další se nyní dozvíte.

Nemoc králů a její vznik

Nemoc dna vzniká celkem dlouhodobě. A to díky vyššímu příjmu purinů. Jde o látky, ze kterých následně vzniká kyselina močová. Nemoc dna je o špatném životním stylu, zároveň může jít o dědičné onemocnění. Nemoc králů souvisí i s užíváním léků nebo špatným pitným režimem. Všechno tohle může zapříčinit, že nemoc dna Vás nemine.

Nemoc dna je jinak označovaná jako nemoc králů, protože v tehdejších dobách se projevovala u vrchnosti, která si v rámci stravování mohla debužírovat.

Milan S., Praha, historik.

Nemoc dna a počet purinů

Ještě, než přejdeme na detailnější popis onemocnění zvaného nemoc dna, zmíníme se o purinech. Ty mohou negativně ovlivňovat produkci kyseliny močové, která má pak špatný vliv na tělo a vzniká nemoc králů. V tabulce můžete vidět, jaké potraviny mají vyšší zastoupení purinů v miligramech na 100 gramů dané pochutiny.

PotravinaPočet purinů v mg/100g
Brambory6
Fazole44
Červená řepa5
Zelený hrášek80
Hovězí maso40
Kuřecí maso4
Celozrnný chléb14
Jahody5
Sardinky120
Játra95
Jak je to s množstvím purinů v potravinách?

Z tabulky je patrné, že nemoc dna vzniká právě ze specialit v podobě tučného masa, vnitřností a podobně. I když je nemoc dna až z 60 % zapříčiněna dědičností, člověk má poměrně dost velkou šanci tuto nemoc korigovat a ovlivnit. Na to byste neměli zapomínat.

Dna se projevuje především na lidských nohou.

Jak se projevuje nemoc králů?

Nemoc dna je v podstatě revmatologické zánětlivé onemocnění. Nemoc králů se nejčastěji objevuje v podobě bolesti kloubů. Hodně často je to palec u nohy. Nemoc dna si ovšem nevybírá i jiné části těla. Často může být spojena s kožními obtížemi, které jsou viditelné. Je pravdou, že nemoc dna se rozšiřuje s přibývajícím věkem.

Nemoc dna a další přidružené informace

Z výše uvedeného je patrné, že nemoc králů je identifikovatelná primárně z výsledků krve. Pokud máte větší hladinu kyseliny močové, nemoc dna se projeví. Pak Vám mohou nastat nepříjemné časy spojené nejenom s bolestí, ale také s léčbou. A co jiného byste o onemocnění zvaném nemoc dna měli vědět?

V jaké podobně se může projevit nemoc králů?

Je to chronická tofózní dna. Dále jsou nepříjemné akutní záchvaty dny a v neposlední řadě i asymptomatická hyperurikémie.

Nemoc dna – jaké jsou další příznaky?

Zjednodušeně řečeno je to nedostatek pohybu, vyšší konzumace alkoholu, špatná funkce ledvin, dlouhodobé užívání léků a značný příjem potravin bohatých na bílkoviny.

Jaké jsou doporučené potraviny, když máte nemoc králů?

Nemoc dna si žádá čerstvé ovoce a zeleninu, luštěniny, mléčné výrobky, mrkev, banány, ale i pití čaje.

Čemu se naopak vyhýbat?

Nemoc dna má nežádoucí podobu ve spojení s kvasnicemi, praženými ořechy, smaženým jídlem obecně, vnitřnostmi, čokoládou a s červeným masem.

Má nemoc dna také nějaká závažnější rizika?

Určitě. Toto onemocnění se může negativním způsobem projevit v nadýmaní, pálení konečníku, celkové deformaci kloubů a v podobě nepříjemné bolesti hlavy.

Nemoc králů léčená přírodní cestou

Stejně, jako u mnohých jiných onemocnění, také dna může být do jisté míry ovlivněna prostřednictvím přírodních přípravků. Tělu pomůže například kopřiva dvoudomá, libeček lékařský, ale i andělika lékařská. Když si z takových rostlin budete připravovat lahodné čaje nebo je budete pravidelně přimíchávat do jídla, jistě tím prospějete k dobré věci. Při dlouhodobějších bolestech je třeba pochopitelně navštívit lékaře, který stanoví přesnější způsob léčby podle rozšíření nemoci a nastolí například užívání vhodných medikamentů snižující tuto nemoc a bolesti.

Publikováno: 10. 01. 2021

Kategorie: zdraví

Autor: Jan Doktor

Tagy: akutní dna | chronická dna | dna | dna nemoc | nemoc | nemoc dna | nemoc králů | onemocnění | onemocnění dnou | puriny