Ledviny mohou postihnout dva typy onemocnění

Ledviny jsou dalším důležitým orgánem v našem těle. O tom jistě není žádných pochyb. Každý den dokáží pročistit naši krev až třistakrát. Pokud Vás tedy postihne onemocnění ledvin, je to určitě špatně stejně, jako třeba onemocnění jater. Ledviny mají v těle řadu funkcí a jakékoliv nemoci mohou negativně ovlivnit Vaše celkové zdraví.

  • Ledviny shromažďují moč.
  • Zabraňují okysličování krve.
  • Tvoří hormony zásadní pro regulaci krevního tlaku.
  • Ovlivňují tvorbu vitamínu D a vápníku.
  • Fungují 24 hodin denně.

Co je to akutní onemocnění ledvin?

Akutní onemocnění ledvin je náhlé a ve své podstatě i hodně intenzivní, takže je postřehne opravdu každý. Takový nežádoucí jednorázový stav lékaři obvykle řeší prostřednictvím vhodných antibiotik. Když je toto akutní onemocnění ledvin u člověka vyléčeno, může poté opět normálně fungovat a má po problémech.

Horší je chronické onemocnění ledvin, které přichází tiše a mnohdy bez výraznějších příčin. Jeho následky jsou však horší a mohou vyústit v selháním ledvin.

Marie S., Praha, lékařka.

Ledviny – chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin je dlouhodobou záležitostí. Způsobeno může být například tím, že ledviny nejsou léčeny a vše dospěje k jejich selhání. Na to má mimochodem vliv řada nejrůznějších aspektů, které Vám také prozradíme. Nyní si ale pojďme říci, jaké jsou oficiální stupně onemocnění ledvin. Hlavní roli zde hraje hodnota GF.

StupeňGF ml/min.Poškození
1.> 90Normální nebo vyšší GF
2.60 – 89Mírně snížené GF
3.30 – 59Snížení GF
4.15 – 29Těžké snížení GF
5.< 15Selhání ledvin
Jaké jsou jednotlivé stupně v rámci nemocných ledvin?

Pokud nechcete, aby Vaše tělo prodělalo onemocnění ledvin, pak nebuďte lhostejní k příznaků, které se u Vás mohou objevovat. Čím dříve je totiž podchytíte, tím dříve se zbavíte onemocnění ledvin, a vše neskončí nežádoucím scénářem.

Správný pitný režim je pro ledviny jistě prospěšný.

Ledviny – akutní onemocnění

Víte, jak se projevuje akutní onemocnění ledvin? Je to pocit zvracení, nevolnosti, ale i nepříjemné bolesti v zádech a v břiše. Někteří jedinci mohou akutní onemocnění ledvin prožívat také ve spojení s horečkou a nepříjemnou zimnicí. To všechno by měly být impulsy k tomu, abyste navštívili lékaře.

Chronické onemocnění ledvin a něco o něm

Akutní onemocnění ledvin se dá poměrně rychle napravit, pokud jej nepodceníte. Chronické onemocnění ledvin už je nebezpečnější. Může nenávratně poškodit ledviny. Právě s ním budou spojeny níže uvedené otázky a odpovědi, prostřednictvím nichž se Vám pokusíme odpovědět na to nejzásadnější.

Jaké jsou základní příznaky chronického onemocnění ledvin?

Pociťovat můžete například nežádoucí dušnost, budete mít horší spaní, dojde k omezené tvorbě moči a zároveň Vám mohou začít otékat některé části těla. Tak se projevují nemocné ledviny.

Je třeba si v tomto směru všímat ještě něčeho?

Ano, pokud Vás postihne chronické onemocnění ledvin, měli byste si dát pozor na vysoký krevní tlak, větší únavu, ale také nechutenství.

Co způsobuje chronické onemocnění ledvin?

Těmi nejčastějšími příznaky je například vyšší množství cukru v krvi, a to z dlouhodobého hlediska. Přispívat k tomu může i vysoká obezita nebo třeba metabolický syndrom.

Jak takovému onemocnění ledvin předcházet?

Třeba tak, že začnete zdravě jíst a tím pádem i zhubnete. Přínosem bude pravidelné cvičení několikrát týdně, ale i kontrola krevního tlaku a již zmiňovaného cukru v krvi. Tím budete chránit své ledviny.

Co znamená zdravě jíst?

Určitě je to dostatek ovoce a zeleniny, a hlavně vynechání solených pokrmů. Naopak dejte přednost těm s nižším obsahem bílkovin.

Ledviny a nepříjemné ledvinové kameny

V rámci onemocnění ledvin je zapotřebí zmínit ještě jeden problém, který může potkat kohokoliv z Vás. Jsou to ledvinové kameny. Ty v pokročilejší fázi způsobují nepříjemnou bolest. K jejich odstranění jsou využívány nejrůznější léky pro rozpuštění kamenů. V některých případech je třeba řešit tyto obtíže operativním, respektive chirurgickým zákrokem. Z tohoto důvodu byste měli ledviny chránit a dopřávat jim jenom to, co opravdu potřebují, protože v rámci zdraví představují velkého pomocníka pro Vaše tělo. A toho je třeba si vážit.