Játra v těle si čas od času zaslouží jaterní dietu

Játra v těle jsou velice důležitým orgánem. Jejich funkčnost je pro zdraví člověka naprosto nezbytná. Když dojde k onemocnění jater, je zapotřebí držet nějaký čas tu správnou dietu. Není to krabičková dieta, jak by si mohl, kdo myslet. Vhodná je jaterní dieta, která je navržena tak, aby byla pro játra co možná nejprospěšnější.

  • Přispívá k uzdravení jater.
  • Primárně odlehčuje játrům.
  • Jaterní dieta není náročná.
  • Přináší určitý způsob detoxikace.
  • Alkohol je velký nepřítel.

O játra v těle je třeba pečovat

Jaterní dieta má rozhodně svůj význam. Je prospěšná pro játra. Ty tvoří v podstatě tu největší žlázu v lidském těle. Jde o důležité centrum metabolické výměny. Zjednodušeně řečeno je to takový lidský filtr, který byl měl fungovat tak, jak má, jinak dojde ke zdravotním komplikacím. Proto je jaterní dieta skutečně podstatná.

Játra v těle jsou největším orgánem nacházejícím se v dutině břišní. Pokud proděláte nějakou nemoc týkající se jater, je jaterní dieta v podstatě naprostou nezbytností.

Bohuslav M., Praha, lékař.

Proč je zapotřebí jaterní dieta?

Ještě než si prozradíme, proč je vlastně důležitá jaterní dieta, je třeba zmínit, jaká cesta k ní vede. Jsou to nemocná játra v těle. K jejich poškození obvykle dochází při nadměrném užívání alkoholu. Pro tento orgán je nebezpečná například mononukleóza a jiné infekční nemoci. Když jimi onemocní játra, je jaterní dieta skutečně na místě.

Další příčinou onemocnění jater je i nadměrné a pravidelné užívání léků. Nebezpečná je také žloutenka. Po jejím prodělání musí vždy nastoupit jaterní dieta, kterou je třeba hlavně dodržovat. Pokud je jaterní dieta podceňována, může přijít na přetřes zhoršení zdravotního stavu, a to si jistě nikdo nepřeje.

S jaterní dietou můžete ulevit svým játrům a dostanete je do formy.

Jak ochránit játra v těle?

Jestliže Vás zajímá, jak taková jaterní dieta vlastně vypadá, pak můžeme začít tím nejhlavnějším. Přísný zákaz jakýchkoliv alkoholických nápojů a také čerstvého pečiva. Tohle jaterní dieta zakazuje a není to prospěšné pro poškozená či nemocná játra v těle. Zapomenout byste v tomto směru měli i na koření nebo živočišné tuky.

Jaterní dieta a vitamíny

Když dojde k onemocnění jater a je nasazena jaterní dieta, je doporučována konzumace vitamínů. Týká se to hlavně chronických nemocí postihujících játra v těle. Není to tedy jen jaterní dieta, která Vám pomůže. Vhodné typy vitamínů Vám představíme s pomocí níže uvedené tabulky. Jde o hodnoty ideální k orálnímu užívání.

VitamínMnožství
A25 000 j za den
D4 000 j denně
E100 j na kg hmotnosti denně
K5 mg za den
Správné vitamíny jsou pro játra doslova nezbytné.

Vitamíny pochopitelně prospívají játrům stejně, jako samotná jaterní dieta. Pomocných látek může být pochopitelně více. Ty však předepisuje lékař podle toho, jak moc nemocná játra v těle máte. V každém případě se spolehněte na to, že předepsána by Vám měla být tato dieta.

Játra v těle a jaterní dieta v otázkách a odpovědích

Játrům, potažmo jaterní dietě se pochopitelně budete věnovat i v závěru tohoto článku. Zaměříme se na důležité oblasti, které souvisí s tímto „zdravým“ stravováním. Spoustu hodnotných informací Vám prozradíme skrze níže uvedené otázky a odpovědi.

Jaké jsou další nevhodné potraviny?

Jaterní dieta rozhodně zakazuje sádlo, máslo, vejce, tatarku, vybrané ryby jako losos, suché salámy a tučné mléčné výrobky.

Mohu jíst smažené pokrmy?

Bohužel, jakékoliv smažení nebo grilování potravin je naprosto nepřípustné a není vhodné. Jídlo raději připravujte bez tuku například na teflonové pánvi.

Jaké pochutiny jaterní dieta povoluje?

Zaměřit se můžete na libové maso, olivový olej, netučné pečivo, zeleninu, ovoce, ale také na nízkotučné mléčné výrobky.

Slouží jaterní dieta ke shazování přebytečných kil?

Nikoliv. Tento typ diety neslouží k tomu, abyste shodili kila navíc, ale abyste odlehčili játrům a přivedli je opět do lepší kondice.

Kdy je vhodné aplikovat jaterní dietu?

Dieta je nejčastěji doporučována lékařem, který Vás léčí s nemocnými játry. Ten ji využívá jako součást léčebného procesu, jehož výsledkem by měly být zdravá a opět fungující játra.