Játra jsou důležitým orgánem našeho těla

Člověka mohou potkat nejrůznější nemoci, které výrazným způsobem ovlivní jeho život. Může to být například nežádoucí onemocnění ledvin. Daleko větším rizikem se v tomto směru stává onemocnění jater, jehož následky mohou být hodně špatné. Nemocná játra můžou skončit dokonce i smrtí. Jestliže Vás zajímají příčiny a možnost léčby, začtěte se do dalších řádků.

  • Játra jsou hodně důležitým orgánem.
  • Vyznačují se skvělou regenerací.
  • Jsou schopny ovlivnit kompletní zdraví člověka.
  • Onemocnění jater má spoustu příčin.
  • Zajímavostí je jaterní dieta.

Nebezpečná onemocnění jater

Pokud podceníte onemocnění jater, projeví se to na celém organismu. V tomto směru hovoříme o jaterních nemocí, jakými jsou hepatitis, steatóza jater, cirhóza a další. To jsou závažná onemocnění jater, s nimiž není radno si zahrávat. Na počátku všeho můžete do jisté míry rozpoznat sami, zda játra fungují špatně, protože se u Vás začnou projevovat určité příznaky.

Jedním z hlavních příznaků onemocnění jater může být například žloutenka. Špatná játra rovná se žluté zabarvení kůže i očního bělma.

Pavel N., Praha, lékař.

Nemocná játra – nejčastější příznaky?

Mezi další příznaky onemocnění jater patří například celková únava člověka. Mohou se začít projevovat pocity malátnosti, ale také nepříjemného nadýmání. To se může postupem času změnit v nežádoucí a bolestivé křeče v místě, kde máte játra. Onemocnění jater má za následek i další faktor, kterým je tmavé zabarvení moči. I to může být jeden ze signálů, že játra nejsou v pořádku.

Když Vás postihne jakékoliv onemocnění jater, potom si buďte jisti, že se to projeví i v nechutenství. Jednoduše ztratíte chuť k jídlu, protože trávení je porušeno a už nefunguje tak, jak má. Nemocná játra se samozřejmě promítnou i do úbytku váhy. Vidět to můžete na lidech, kteří onemocnění jater prodělali. Během této nemoci zhubli.

I kvalita potravin ovlivňuje to, v jakém máte stavu svá játra.

Nemocná játra mohou prozradit ty nejmenší detaily

Onemocnění jater může být identifikovatelné prostřednictvím svědění pokožky. Toho si můžete všimnout v okamžiku, kdy vyjdete na slunce a začne Vás svědit kůže. Nemocná játra mimochodem přináší potlačení sexuálních potřeb, protože onemocnění jater výrazným způsobem rozbourává optimální fungování hormonů.

Nemoc si může vyžádat i lidský život

Pravdou samozřejmě zůstává, že podceněné onemocnění jater může vést k úmrtí člověka. Pakliže je pozdě identifikováno a nedostane se Vám dostatečné léčby, popřípadě ji nedodržujete v plném rozsahu, hrozí ohrožení zdraví člověka. V níže uvedené tabulce se můžete podívat na to, jaká byla mortalita onemocnění jater v letech 2010 až 2014 v jednotlivých okresech, respektive které si držely toto neblahé prvenství.

PořadíOkres
1.Vsetín
2.Karviná
3.Ostrava
4.Bruntál
5.Nový Jičín
6.Jeseník
7.Frýdek-Místek
8.Opava
Víte, jaká je mortalita spojená s onemocněním jater?

Tato tabulka by se měla stát výstrahou každému, koho potká onemocnění jater, které se mimo jiné projevuje i krví ve stolici. Nebezpečné onemocnění jater je třeba brát vážně a člověk by měl udělat vše proto, aby se uzdravil.

Nemocná játra a jaterní dieta

Jestliže chcete játra udržovat v naprosté kondici a máte potřebu se vyhnout jakémukoliv onemocnění jater, potom můžete držet jaterní dietu. V rámci ní budete jednoduše konzumovat doporučené potraviny, a naopak se budete vyhýbat těm nežádoucím. O tom se více dozvíte v následujících otázkách a odpovědích.

Jaké potraviny jsou doporučené u jaterní diety?

Mezi ty vhodné patří nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, ovoce, zelenina a zdravé rostlinné tuky.

Co naopak není vhodné v rámci jaterní diety?

Vyvarovat byste se měli zvýšené míře alkoholu, soli, koření, instantním jídlům a tukům.

V čem je přínosná jaterní dieta?

Tato dieta Vás naučí jíst zdravě, můžete díky ní shodit přebytečná kila a zároveň minimalizujete onemocnění jater.

Co jsou to pavoučkové névy?

Další z příznaků onemocnění jater. Jde o malé viditelné žilky v horní části hrudníku a v obličeji.

Může být onemocnění jater genetického rázu?

Ano, tím nejčastějším genetickým onemocněním je hemochromatóza.