Imunitní systém je třeba pravidelně posilovat

Imunitní systém je důležitou součástí našeho těla. Ve své podstatě jde o mechanismy přispívající k obranyschopnosti. Tělo každého z nás má ochranou funkci, která likviduje nežádoucí a cizí látky zvenčí. Čím silnější bude Váš imunitní systém, tím zdravější a odolnější budete. Za pojmem imunita se v našem těle skrývá přemíra nezbytných látek a orgánů.

  • Interferony
  • Bílé krvinky
  • T-lymfocyty
  • Sliznice
  • Žaludek

Obranyschopnost těla je třeba podporovat

Jestliže nechcete být nemocní, je zapotřebí posilovat imunitní systém. Není to pochopitelně jenom vhodně zvolený sport, kterým posílíte zdraví obecně. Vyhýbat byste se měli návykům v podobě kouření. Naopak, zaměřit se musíte na dostatečný přísun zeleniny a ovoce, z čehož si Váš systém imunity vezme nejvíce.

Posilování imunitního systému je prospěšné, o čemž se můžete přesvědčit hlavně v době chřipek, protože většina nežádoucích bakterií se Vám obloukem vyhne.

Milan S., Ústní nad Labem, lékař.

Imunitní systém posilujte do nejmenšího detailu

Nežli přistoupíme k popisuje činností, které je třeba provádět pro posílení imunity, pojďme se na ni zaměřit v tom nejmenším detailu. A to z pohledu posílení nejdůležitějších částí těla starajících se o systém imunity. V tabulce Vám představíme tři základní složky a to, co je posiluje v té největší míře.

SlizniceAktivita NK buněkFagocytóza
SpánekVitamín EVláknina
Vitamín D3Vitamín B9Probiotika
Allicin z česnekuVitamín CZinek
Vitamín AMedicinální houbyEchinacea
FlavonoidyBeta glukanyVitamín Fe
Jaké látky je třeba dodávat vlastnímu tělu?

Jak vidíte, imunitní systém je třeba posilovat skutečně komplexně. A roli zde hrají i ty nejmenší detaily. Hlídat si ovšem nemusíte přesný přísun výše uvedených látek. Daleko lepší je pracovat na imunitním systému jako na celku, k čemuž Vás navedou níže uvedené rady.

Vhodnou stravou posílíte svůj imunitní systém.

Cvičení a ideální váha

Sportovní aktivity bezpochyby posilují imunitní systém. Vhodné je volit kondiční a aerobní činnosti, mezi něž patří třeba běhání a podobně. Když budete pravidelně sportovat, budete mít i optimální hmotnost. Také tento faktor se pozitivním způsobem promítá do obranyschopnosti celého těla. Takže nadváze se rozhodně vyhněte.

Imunitní systém – čemu se vyhnout?

Nyní se pojďme zaměřit na věci, které negativním způsobem ovlivňují imunitu. Vedle výše zmíněného kouření by šel jistě vypíchnout také alkohol. Pokud si chcete dát, tak přiměřeně a s mírou, nikoliv s pravidelností. Na spoustu dalších věcí týkajících se imunitního systému Vám odpoví následující otázky.

Jak se zbavit stresu?

Stres negativně ovlivňuje imunitní systém. Proto se mu vyhněte. Dopřávejte si dostatek spánku, hledejte na všem jenom to pozitivní, uřívejte si zábavu a klidně můžete podlehnout meditaci a bylinkám.

Ovlivňuje milostný styk imunitní systém?

Ano, a to v pozitivním slova smyslu. Řada studií prokazuje, že pohlavní styk dvakrát týdně zvyšuje obranyschopnost těla o nějakých 20 %.

Co imunita a otužování?

Toto spojení jde velice dobře dohromady. Když se budete pravidelně otužovat, ať už sprchováním ve studené vodě nebo přímo koupáním ve vodě, posílíte imunitní systém.

Jaké vitamíny posílí moji imunity?

Jestliže chcete zvýšit obranyschopnost svého těla, můžete ke zdravé stravě přidat ještě nejrůznější doplňky v podobě vitamínů. Imunitu pozitivním způsobem nakopne vitamín C, vitamín A, ale také zinek a selen.

Mohu se vitamínem C předávkovat?

V tomto případě se nemusíte čehokoliv obávat. Když tělu dodáte více vitamínu C než vyžaduje, přebytek z těla normálně vyloučí, a to prostřednictvím moči.

Co dalšího podporuje imunitní systém?

V pozitivním duchu tohoto článku by šlo samozřejmě pokračovat. V rámci posilování imunitního systému se můžete například v období chřipek vyhýbat nemocným lidem. Přínosná je v tomto směru echinacea neboli třapatka nachová, bakteriální lyzáty, laktobacily a homeopatie. Tohle všechno přispívá k tomu, že Váš imunitní systému bude doslova nedobytný.