Crohnova nemoc postihuje trávicí ústrojí

Crohnova choroba je onemocněním, které souvisí s trávicím traktem. Velice často se týká tenkého a tlustého střeva, z čehož logicky vyplývá, že značným způsobem komplikuje lidské žití. I když také souvisí s patřičným stravováním, rozhodně to není to samé, jako nemoc králů. Crohnova nemoc je daleko závažnější, o čemž se nyní můžete přesvědčit sami.

  • Jinak zvaná Crohnova choroba.
  • Alternativní název je regionální enteritida.
  • Jde o zánětlivé onemocnění.
  • Vyskytuje se ve vyspělých zemích.
  • Příznaků může být hned několik.

Co přesně znamená Crohnova nemoc?

Crohnova choroba je ve své podstatně autoimunitním onemocněním. Zjednodušeně řečeno, Váš organismus začne ničit důležité buňky těla a tím pádem se bortí celý imunitní systém. Postihuje jak jícen, konečník, tak v největší míře střeva. Výjimkou však není ani napadení ústní dutiny. To ale není tak časté.

Crohnova nemoc je poměrně známým typem onemocnění, i když není tak časté. Jeho správná výslovnost je Kronova nemoc.

Tomáš R., Plzeň, lékař.

Jaké má Crohnova choroba příznaky a projevy?

Crohnova nemoc může být způsobena řadou věcí. Je to například dlouhodobé kouření a hlavně velká zátěž stresu. Proto se vyskytuje spíše ve vyspělejších oblastech. Dále ke všemu přispívá nedostatek vlákniny, špatný životní styl a v neposlední řadě i genetika. Takové příčiny má Crohnova choroba.

Pokud se zaměříme na jednotlivé příznaky, i jich je poměrně dost. Zbystřit byste rozhodně měli, když začnete mít bolesti v podbřišku, a to dlouhodobějšího rázu. Crohnova nemoc se mimo jiné projevuje průjmem, celkovou únavou a tím pádem i výsledným úbytkem hmotnosti. V ten okamžik je nutné zpozornět, protože s tělem není něco v pořádku. Pomyslnou špičkou ledovce je krev ve stolici.

Toto onemocnění může být poměrně závažné.

Crohnova nemoc a její odhalení

V okamžiku, kdy se setkáte s výše uvedenými příznaky, je nejvyšší čas navštívit lékaře. Crohnova choroba se totiž může stát pravděpodobným výsledkem vyšetření. Prováděna jsou vyšetření klinická ale také laboratorní. Až na základě nich, respektive získaných výsledků je diagnostikována Crohnova nemoc.

Crohnova choroba v číslech

Doposud byla Crohnova nemoc probírána tak trochu obecně. Pojďme se ale nyní zaměřit i na nějaká ta čísla, která mohou být jasně vypovídajícím faktorem. Právě níže uvedená tabulka Vám může ještě více prozradit, co je Crohnova choroba vlastně zač.

PředmětHodnota
Počet nemocných na 100 000 lidíAž 20 pacientů
První zmínka o nemociRok 1932
KolitidaPostižení až ve 20 %
Porucha růstu u dětíZpůsobeno až u 30 %
Jak je to s Crohnovou nemocí v číslech?

Crohnova nemoc rozhodně není ničím, co by měl člověk jakkoliv podceňovat. Sami nám dáte jistě za pravdu, že něco takového se určitě nevyplácí. Toto onemocnění trávicího traktu totiž může skončit i velice špatně a ve výsledku ohrožením lidského života.

Crohnova nemoc a její léčba

Toto onemocnění je pochopitelně léčeno podle toho, jak závažný je stav pacienta a jaké je rozšíření nemoci. Velice často to bývá prostřednictvím antibiotik, ale také biologickou a nákladnou léčbou. Výjimkou není ani chirurgický zákrok. A co dalšího se vyplatí vědět o onemocnění zvaném Crohnova choroba? Odpovědi naleznete v níže uvedených otázkách.

Jaké jsou dvě hlavní příčiny nemoci?

V první řadě to může být dědičnost. Tím druhým faktorem je narušený imunitní systém.

Jaké ostatní rizikové faktory přispívají k onemocnění?

Crohnova choroba se velice často týká bělochů a těch, kdo žijí v průmyslovějších oblastech. Obvykle ji prodělávají kuřáci a ti, kdo měli podobné onemocnění v rodině.

Jakými dalšími vyšetřeními lze tuto chorobu odhalit?

Kromě laboratorního a klinického vyšetření to mohou být i ta speciální, jako třeba endoskopické vyšetření.

Jaké jídlo není vhodné?

Ten, kdo trpí touto nemocí bude špatně snášet konzumaci luštěnin, ořechů, mléka, slupek z ovoce, ale i semínek. Jídelníček proto bývá hodně individuální a složitou záležitostí.

Může toto onemocnění vést až k invalidnímu důchodu?

Ano, pokud je závažné a omezuje člověka ve vykonávání pracovní činnosti, tak je to možné.