Bolesti žlučníku – Vyřešit je může žlučníková dieta

Bolesti žlučníku jsou rozhodně velice nepříjemnou záležitostí. Pokud Vás něco takového postihne, určitě Vám nepomůže ketonová dieta, nýbrž speciální žlučníková dieta. Právě té se budeme věnovat podrobněji. Začít bychom měli ale od úplného počátku, tedy od toho, proč se Vaším cílem stane žlučníková dieta. Vést k tomu mohou nejrůznější bolesti žlučníku.

  • Žlučníkové kameny.
  • Písek v žlučníku.
  • Zánět žlučníku.
  • Žlučníková kolika.
  • Bahno v žlučníku.

Bolesti žlučníku není radno podceňovat

Žlučníková dieta je tak trochu všelékem v tomto směru. Nejenom, že Vás může zbavit počínajících obtíží se žlučníkem. Žlučníková dieta se dokonce může stát i takovým preventivním předpokladem toho, aby k takovým potížím vůbec nedošlo. Bolesti žlučníku totiž eliminujete tím, že se budete stravovat podle jasně daných pravidel.

Žlučníková dieta je určitě dobrou prevencí. Zároveň představuje i součást léčby, když člověk podcení nemoci žlučníku a nechá je dojít příliš daleko.

Marek L., Plzeň, dietolog.

Jak vypadá žlučníková dieta?

Žlučníková dieta je založena na konzumaci těch správných pochutin. Mezi ty podporované patří například rýže, ovesné vločky, med, nízkotučné mléčné výrobky, ovoce, ryby a libové maso. Bolesti žlučníku po těchto potravinách jistě budou odeznívat. Žlučníková dieta je v tomto případě celkem úspěšnou metodou.

Naopak žlučníková dieta zakazuje takové věci, jakými jsou tučné pokrmy, ořechy, plísňové sýry, majonézy a koření. Žlučníková dieta dává stopku také sladkým jídlům, limonádám a v neposlední řadě alkoholu. Bolest žlučníku Vám může způsobovat i pálivá zelenina, takže té se raději také vyhýbejte. Když tohle všechno dodržíte, žlučníková dieta se stane úspěšnou.

Dieta tohoto typu může být ve výsledku lahodná.

Bolesti žlučníku odezní po správné dietě

Důležité je podotknout, že žlučníková dieta si zakládá na pravidelném stravování, a to alespoň pětkrát denně. Vhodné je provádět pauzy mezi jídly v minimální délce dvou až tří hodin. Teprve potom začne žlučníková dieta fungovat tak, jak má. Žlučníková dieta je řešitelná také prostřednictvím krabiček, jako krabičková dieta.

Žlučníková dieta Vám pomůže zhubnout

Je pravdou, že dieta tohoto typu nezažene pouze bolesti žlučníku, ale může se postarat také o redukci Vaší celkové váhy. Jestliže si nejste jisti tím, zda vážíte více než musíte, pomůže Vám BMI index, neboli hmotnost dělená výškou. Odpověď na otázku, zda máte nadváhu nebo ne najdete v následující tabulce.

StavHodnota BMI
Podváha< 18,5
Normální hmotnost18,5 až 25
Nadváha25,1 až 30
Obezita30,1 až 40
Extrémní obezita> 40
Zjistěte, jestli trpíte obezitou nebo ne, a to podle hodnoty BMI.

Ano, i v tomto směru Vám může pomoci žlučníková dieta, která Vás zbaví bolesti žlučníku a tuků. Vždy však mějte na mysli, že jejím hlavním účelem je především žlučník, ostatní věci jsou až na druhé koleji. Proto se do jakýchkoliv náročnějších hubnoucích procedur pouštějte s funkčním a zdravým žlučníkem.

Bolesti žlučníku a ostatní informace

Téma žlučníková dieta, potažmo bolesti žlučníku je poměrně rozsáhlé. Proto jsme si v závěru tohoto článku připravili ještě další řadu přínosných informací. Ty Vám nyní budeme prezentovat prostřednictvím otázek a stručných odpovědí. Možná právě v nich objevíte vše, co k tomuto tématu hledáte.

Lze v rámci žlučníkové diety užívat i nějaké bylinky?

Ano, pro zklidnění žlučníku lze použít jablečník obecný, artyčok kardový, smetanku lékařskou, boldovník vonný nebo mátu peprnou.

Jaké pečivo dovoluje žlučníková dieta?

V ideálním případě pšeničné pečivo. Naopak byste se měli vyvarovat celozrnnému pečivu nebo tomu čerstvě vykynutému. Typickým příkladem je chléb.

Mohu konzumovat nějaké uzeniny?

Ty tučné se pro Vás stanou naprostým tabu, z nich vznikají bolesti žlučníku. Dát si můžete dietní párky a šunku.

Je vhodná zrnková káva?

Nikoliv, žlučníková dieta umožňuje spíše sušené kakao nebo bílou kávu.

Co když chci mlsat, jaké sladkosti lze v rámci diety pozřít?

V omezené míře si můžete dopřávat čokoládu a oplatky. Výjimkou není ani krupičná kaše a některé druhy sušenek.