Parkinsonova nemoc a informace o ní samotné
Parkinsonova nemoc není ničím neobvyklým, co by se tu objevilo před nedávnou dobou. Tato choroba je tu víceméně od starověku. Pokud bychom však měli být konkrétní, tak k jejímu prvnímu popsání došlo v roce 1817. Parkinsonova choroba postihuje primárně starší lidi a my Vás s ní nyní seznámíme trochu podrobněji.
- Popsal ji lékař James Parkinson.
- Jde o onemocnění centrální nervové soustavy.
- Vzniká vlivem úbytku nervových buněk.
- Má řadu příznaků.
- Její vývoj může být dlouhodobý.
Jak vzniká Parkinsonova choroba?
Parkinsonova nemoc vzniká jednoduše odumřením nervových buněk. Konkrétně jde o buňky, které jsou naprosto nezbytné pro přenos informací mezi samotnými neurony. Většina z nás jistě tuší, že Parkinsonova choroba je obvykle spojena s omezenými motorickými funkcemi. Předklonem člověka připomíná onemocnění zvané Bechtěrevova nemoc.
Parkinsonova nemoc má řadu příznaků. Vedle těch prvotních jsou to pak ty přidružené týkající se hlavně motoriky a související s pohybem i užíváním léků.
Jan G., Praha, lékař.
Jaké příznaky má Parkinsonova nemoc?
Parkinson je onemocnění, které v prvotní fázi obvykle není snadno rozpoznatelné. Člověk začne pociťovat větší únavu a ztuhlost celého tělo. To by nebylo nic neobvyklého. Následně se k tomu přidá pocit těžkých nohou, slzení, zvýšená tvorba slin a v neposlední řadě křeče a zpomalená chůze.
Pak přichází na přetřes motorická omezená. Parkinsonova choroba se totiž pojí s třesem končetin, a to především těch horních. Ve výsledku člověk začne ztrácet rovnováhu při chůzi, ale i když se chce otočit, zvedá se a podobně. Parkinsonova nemoc je díky těmto faktorům jasně viditelná a spousta lidí kolem Vás na první pohled pozná, že trpíte nějakými zdravotními obtížemi.
![](https://apotex.cz/image/195/parkinsonova-nemoc-1024x578.jpg)
Kolik fází má Parkinsonova choroba?
Ve své podstatě jsou to čtyři fáze. Ta první je označována jako adaptační. Parkinsonova nemoc se v té době tolik neprojevuje. Poté přichází fáze dvě, kdy už musíte omezit práci a mnohdy i pohybové aktivity. Fáze tři Vás v některých momentech může připravit o pohyb úplně. Parkinsonova choroba ve fázi čtyři je stádiem, kdy víceméně potřebujete nepřetržitou péči.
Parkinsonova nemoc v číslech
Než se budeme onemocnění zvanému Parkinsonova choroba věnovat dále a podrobněji, pojďme se zaměřit na několik stěžejních údajů. Půjde o důležité číselné informace vypovídající řadu věcí. Ať už je to výskyt nemoci a podobně. Vše je přehledně zobrazeno v níže uvedené tabulce.
Předmět | Hodnota |
Popsání nemoci | Rok 1817 |
Nejčastěji postihuje | Osoby starší 50 let |
Pacienti před 40. rokem | 15 % |
Onemocnění v Česku | 10 až 15 tisíc lidí |
Nejhorší na všem je to, že Parkinsonova choroba v podstatě není dopředu předpověditelná. Nelze víceméně ani říci, proč se Parkinsonova nemoc objeví u toho nebo jiného člověka. V tomto směru je onemocnění opředeno ještě spoustou tajemství, a to i v dnešní moderní době.
Parkinsonova nemoc a něco navíc
Pojďme se ale onemocnění zvanému Parkinsonova choroba věnovat více. Zmínit se můžeme například o samovolných pohybech, které s touto nemocí mohou také souviset. Tyto pohyby navíc nelze jakkoliv ovlivňovat. Na řadu dalších věcí pak najdete odpovědi v níže uvedených otázkách.
Ano, z pohledu hybnosti může být omezena i tato část lidského těla. Typickým příkladem jsou svaly v obličeji a hrtan. Hůře se Vám může dokonce polykat.
Obvykle to začíná pozvolna. Týká se to jednotlivých končetin a může to skončit třesem všech končetin. Třes spjatý s Parkinsonovou chorobou je pomalý a rytmický.
Do jisté míry tomu tak být může. Například špatné ovzduší a nevhodný životní styl mohou přispívat k výskytu nemoci.
Vedle všech výše uvedených jsou to primárně psychické problémy, protože je člověk najednou odkázán na péči druhých. Dále to může být zácpa, neschopnost soustředění a zhoršené vidění.
Pacienti mají obvykle řidší kosti. Více vápníku v mozku může být také jednou z příčin nemocnění.
Publikováno: 13. 01. 2021
Kategorie: Zdraví