Zánětlivé onemocnění zvané Bechtěrevova nemoc
Člověka může postihnout různé zánětlivé onemocnění, ať už lehčího nebo závažnějšího charakteru, jako je třeba Crohnova nemoc. Vedle ní a dalších pak existují nejrůznější zánětlivá onemocnění, která mohou celkem neblahým způsobem komplikovat život. V dnešním článku si představíme jedno z nich. Bude to Bechtěrevova nemoc.
- Po kom je Bechtěrevova nemoc pojmenována?
- Onemocnění v číslech.
- Co toto onemocnění postihuje?
- Jaké jsou hlavní příčiny?
- Možnosti léčby.
Zánětlivé onemocnění a jeho objevitel
Bechtěrevova nemoc byla pojmenována podle váženého neurologa, kterým byl Vladimir Bechtěrev. Svoji roli v rámci tohoto onemocnění sehráli i další neurologové, mezi něž patří Pierre Marie a Adolf Strümpella. Právě ti přišli na specifické poškození pohybového aparátu, jemuž se v dnešní době říká Bechtěrevova nemoc.
Bechtěrevova nemoc je známá také jako ankylozující spondylitida. Pokud jde o latinský název, je to morbus Bechterevi.
Pavel K., Pardubice, Ostrava.
Bechtěrevova nemoc v číslech
Předtím, než se zaměříme na zánětlivé onemocněné zvané Bechtěrevova nemoc, přinášíme Vám pár číselných informací. Z nich můžete mnohé vyčíst a udělat si představu o řadě dalších věcí. Jednotlivé údaje jsou zaneseny do přehledné tabulky níže.
Předmět | Hodnota |
Kolik lidí nemoc postihuje | 1 % populace |
Kdo je více postižen | 2x až 3x více muži |
Dědičnost antigenu HLA-B27 | 7 % |
Průběh onemocnění | 3 měsíce až celoživotně |
Antigen HLA-B27 je často označován, jako jedna z příčin onemocnění zvaného Bechtěrevova nemoc. Je to především jeho přítomnost. Díky němu dochází i ke zmatení imunitního systému. A co dalšího může Bechtěrevova nemoc přinést?
Zánětlivé onemocnění a jeho příčiny
Není to pochopitelně jenom zmiňovaný antigen HLA-B27. Bechtěrevova nemoc se velice často pojí s nadměrným množstvím virů a bakterií. Toto zánětlivé onemocnění může propuknout i na základě jiné závažnější nemoci v těle. Nutno podotknout, že Bechtěrevova nemoc je do jisté míry nevyzpytatelnou záležitostí. Hlavní příčiny totiž nejsou dodnes známy.
Bechtěrevova nemoc a její projevy
Většinu z Vás bude určitě zajímat to, jak se Bechtěrevova nemoc vlastně projevuje. V první řadě je to chronická bolest a ztuhlost těla. Toto zánětlivé onemocnění zapříčiňuje, že páteř člověka je méně ohebná, což je postupem času vidět i na nepřetržitém předklonu. Bechtěrevova nemoc má ovšem i jiné příznaky, které Vám prozradíme skrze otázky a odpovědi.
Může to být kupříkladu dlouhodobá únava a bolest na hrudníku. Někteří se potýkají také se zánětem oční duhovky.
Jeden z příznaků, které přináší zánětlivé onemocnění Bechtěrevova nemoc. Je to zvýšená tvorba vaziva v oblasti plic. Hrozí ale také záněty kloubů nebo odlupování lůžek nehtů.
Sama Bechtěrevova nemoc se pravděpodobně nepřenáší v rámci dědičnosti. Dědičný však v určité míře může být antigen HLA-B27. A ten by mohl způsobit toto zánětlivé onemocnění.
Bechtěrevova nemoc může mít postupný nárůst. To znamená, že s bolestmi se setkáte občas a nepravidelně. Přejít však mohou do dlouhodobých problémů. Rozhodující doba je tři měsíce.
Léčba tohoto onemocnění může mít řadu nejrůznějších podob. Jsou to například nesteroidní antirevmatika, kortikoidy, imunosupresivní léky, ale i biologická léčba. Ta patří do segmentu moderní medicíny.
Zánětlivé onemocnění si žádá i patřičnou rehabilitaci
Bechtěrevova nemoc ovšem není léčena pouze za pomoci léků. Důležité jsou také rehabilitace. Ty přispívají k uvolnění těla. Výjimkou není ani zdravotní gymnastika, koupele, zábaly a jiné pohybové terapie. Tohle všechno si tato nemoc žádá, protože právě tyto úkony přispívají k lepšímu držení těla. Na závěr je třeba zmínit, že toto zánětlivé onemocnění je bolestivé kupodivu hlavně v okamžiku, kdy je člověk v klidu, což je bohužel spánek. S pohybem těla dochází ke zmírňování nepříjemné bolesti.
Publikováno: 12. 01. 2021
Kategorie: zdraví