Zánětlivé onemocnění zvané Bechtěrevova nemoc

Člověka může postihnout různé zánětlivé onemocnění, ať už lehčího nebo závažnějšího charakteru, jako je třeba Crohnova nemoc. Vedle ní a dalších pak existují nejrůznější zánětlivá onemocnění, která mohou celkem neblahým způsobem komplikovat život. V dnešním článku si představíme jedno z nich. Bude to Bechtěrevova nemoc.

  • Po kom je Bechtěrevova nemoc pojmenována?
  • Onemocnění v číslech.
  • Co toto onemocnění postihuje?
  • Jaké jsou hlavní příčiny?
  • Možnosti léčby.

Zánětlivé onemocnění a jeho objevitel

Bechtěrevova nemoc byla pojmenována podle váženého neurologa, kterým byl Vladimir Bechtěrev. Svoji roli v rámci tohoto onemocnění sehráli i další neurologové, mezi něž patří Pierre Marie a Adolf Strümpella. Právě ti přišli na specifické poškození pohybového aparátu, jemuž se v dnešní době říká Bechtěrevova nemoc.

Bechtěrevova nemoc je známá také jako ankylozující spondylitida. Pokud jde o latinský název, je to morbus Bechterevi.

Pavel K., Pardubice, Ostrava.

Bechtěrevova nemoc v číslech

Předtím, než se zaměříme na zánětlivé onemocněné zvané Bechtěrevova nemoc, přinášíme Vám pár číselných informací. Z nich můžete mnohé vyčíst a udělat si představu o řadě dalších věcí. Jednotlivé údaje jsou zaneseny do přehledné tabulky níže.

PředmětHodnota
Kolik lidí nemoc postihuje1 % populace
Kdo je více postižen2x až 3x více muži
Dědičnost antigenu HLA-B277 %
Průběh onemocnění3 měsíce až celoživotně
Několik málo informací týkajících se této nemoci.

Antigen HLA-B27 je často označován, jako jedna z příčin onemocnění zvaného Bechtěrevova nemoc. Je to především jeho přítomnost. Díky němu dochází i ke zmatení imunitního systému. A co dalšího může Bechtěrevova nemoc přinést?

Toto onemocnění je podepisuje na držení těla.

Zánětlivé onemocnění a jeho příčiny

Není to pochopitelně jenom zmiňovaný antigen HLA-B27. Bechtěrevova nemoc se velice často pojí s nadměrným množstvím virů a bakterií. Toto zánětlivé onemocnění může propuknout i na základě jiné závažnější nemoci v těle. Nutno podotknout, že Bechtěrevova nemoc je do jisté míry nevyzpytatelnou záležitostí. Hlavní příčiny totiž nejsou dodnes známy.

Bechtěrevova nemoc a její projevy

Většinu z Vás bude určitě zajímat to, jak se Bechtěrevova nemoc vlastně projevuje. V první řadě je to chronická bolest a ztuhlost těla. Toto zánětlivé onemocnění zapříčiňuje, že páteř člověka je méně ohebná, což je postupem času vidět i na nepřetržitém předklonu. Bechtěrevova nemoc má ovšem i jiné příznaky, které Vám prozradíme skrze otázky a odpovědi.

Co dalšího přináší toto zánětlivé onemocnění?

Může to být kupříkladu dlouhodobá únava a bolest na hrudníku. Někteří se potýkají také se zánětem oční duhovky.

Co je to plicní fibróza?

Jeden z příznaků, které přináší zánětlivé onemocnění Bechtěrevova nemoc. Je to zvýšená tvorba vaziva v oblasti plic. Hrozí ale také záněty kloubů nebo odlupování lůžek nehtů.

Jak je to s dědičností?

Sama Bechtěrevova nemoc se pravděpodobně nepřenáší v rámci dědičnosti. Dědičný však v určité míře může být antigen HLA-B27. A ten by mohl způsobit toto zánětlivé onemocnění.

Jaký průběh má zánětlivé onemocnění?

Bechtěrevova nemoc může mít postupný nárůst. To znamená, že s bolestmi se setkáte občas a nepravidelně. Přejít však mohou do dlouhodobých problémů. Rozhodující doba je tři měsíce.

Jak se léčí Bechtěrevova nemoc?

Léčba tohoto onemocnění může mít řadu nejrůznějších podob. Jsou to například nesteroidní antirevmatika, kortikoidy, imunosupresivní léky, ale i biologická léčba. Ta patří do segmentu moderní medicíny.

Zánětlivé onemocnění si žádá i patřičnou rehabilitaci

Bechtěrevova nemoc ovšem není léčena pouze za pomoci léků. Důležité jsou také rehabilitace. Ty přispívají k uvolnění těla. Výjimkou není ani zdravotní gymnastika, koupele, zábaly a jiné pohybové terapie. Tohle všechno si tato nemoc žádá, protože právě tyto úkony přispívají k lepšímu držení těla. Na závěr je třeba zmínit, že toto zánětlivé onemocnění je bolestivé kupodivu hlavně v okamžiku, kdy je člověk v klidu, což je bohužel spánek. S pohybem těla dochází ke zmírňování nepříjemné bolesti.