Vitamín D je pro organismus doslova nezbytný

Tělu, potažmo našemu zdraví prospívá řada nejrůznějších věcí. Není to jenom zdravá strava a sport. Pohlídat byste si měli také patřičný přísun nezbytných látek, které mají vliv na imunitní systém, kvalitu kostí v těle, metabolismus a mnohé další. Typickým příkladem je vitamín D, jehož odpovídající množství má svůj význam.

  • Ovlivňuje funkci svalové hmoty.
  • Dokáže vstřebávat vápník.
  • Pozitivně působí na zuby.
  • Vhodný pro mineralizaci kostí.
  • Podporuje imunitní systém.

Vitamín D a jeho dělení

Vitamín D, to není pouze jeden vitamín, jak by si mohl, kdo myslet. Tento vitamín se pojí s patřičným dělením, takže existuje více jeho odnoží. V rámci toho základního je to vitamín D2 a vitamín D3. První jmenovaný nese označení ergokalciferol a nachází se v rostlinách, ten druhý je v kůži živočichů a je označován, jako cholekalciferol.

Pokud tělu dlouhodobě nedodáváte vitamín D v požadované dávce, můžete tím oslabit své kosti, u dětí hrozí křivice, podlomíte svůj imunitní systém a ohrozíte své zdraví.

Barbora V., Praha, lékařka.

Víte, kolik musíte mít v těle vitamínu D?

Důležitou informací pro Vás bude určitě to, jaké zastoupení musí mít vitamín D ve Vašem těle. Takovou hodnotu lze u člověka zjistit. Právě na základě tohoto výsledku může vzniknout doporučení zvýšit přísun vitamínu D. O optimálních a hraničních hodnotách se více dozvíte v níže prezentované tabulce.

Vitamín DMnožství
Nedostatečné množstvíPod 25 nmol/l
Akceptovatelné množství50 až 75 nmol/l
Optimální množství70 až 150 nmol/l
Nebezpečné množstvíNad 250 nmol/l
Víte, jaké jsou hranice vitamínu D v těle?

Z mnoha statistik vyplývá, že asi 60 % lidí potřebuje vitamín D doplnit. A to především v zimních měsících, kdy není dostatek slunečních paprsků. Právě ty jsou jedním ze zdrojů vitamínu D. Doplňovat ho samozřejmě můžete i jinými způsoby.

Vitamín D můžete přijímat také formou doplňku stravy.

Odkud čerpat vitamín D?

Jednou z možností jsou již zmiňované sluneční paprsky. Stačí 20 minut na sluníčku a tělu dodáte to, co potřebuje. Když nesvítí, musíte se spolehnout na přísun vitamínu D ze stravy nebo v podobě nejrůznějších doplňků stravy. Vegetariáni mohou z rostlinné stravy získat vitamín D2 a naopak masožravci vitamín D3.

Vitamín D v otázkách a odpovědích

Pojďme se ale vitamínu D věnovat co možná nejpodrobněji, protože v souvislosti s ním jistě existuje řada nejrůznějších informací, které jsou důležité a je vhodné o nich něco vědět. Třeba to, zda existuje možnost předávkování se vitamínem D a podobně. Odpovědi na takové otázky můžete hledat níže.

V jakých potravinách je dostatek tohoto vitamínu?

Je to například v tučných rybách, másle, mléce, v hovězích játrech, ale také v mořských plodech. Výjimkou nejsou ani vaječné žloutky.

Lze se tímto vitamínem předávkovat?

Nadbytek vitamínu D je vylučován močí, takže tato situace je velice málo pravděpodobná. Pouze u malých dětí je třeba kontrolovat toto dávkování, protože jim přemírou vitamínu D můžete způsobit jisté komplikace.

Co zapříčiňuje nedostatek vitamínu D v těle?

Může to být například obezita, menopauza, dlouhodobě vysoký stres, špatné stravovací návyky, ale také stáří člověka.

Jaké je dávkování tohoto vitamínu?

Nejvyšší přípustná dávka u kojenců je do 1 000 IU a u dětí do tří let je to 2 500 UI. U dospělého jedince je to to kolem 4 000 IU.

Jak změřit hladinu vitamínu D v těle?

Toto měření si nemůžete provést doma, proto v ideálním případě navštivte svého lékaře, který Vám sdělí přesné výsledky.

Vitamín D a vliv na lidské tělo

Abychom v rámci tohoto článku dostáli jisté komplexnosti prezentovaných informací, zmíníme se ještě o dalších věcech souvisejících s vitamínem D. Například to, že jeho nedostatek může negativně ovlivnit i nervovou soustavu. Malé množství ve výsledku podporuje cukrovku I. a II. Typu, zvýšený krevní tlak nebo dokonce rakovinu. Proto by měl na množství tohoto vitamínu v těle hledět nejenom zdravý člověk, ale především i ten, kdo trpí nejrůznějšími zdravotními obtížemi. Právě v takovém případě je vitamín D pro tělo naprostou nezbytností.

Publikováno: 28. 01. 2021

Kategorie: Zdraví