Viry nejsou to samé jako běžné bakterie

Všude kolem nás se nachází spousta virů, které mohou mít nepříznivý vliv na lidské zdraví. Právě z nich vznikají virová onemocnění. Některá mají nenápadný průběh, jiná mohou být daleko zákeřnější. Právě v tomto článku si představíme viry podrobněji a zároveň Vám prozradíme, že viry nejsou to samé, jako bakterie.

  • Zjistíte, co je to bakterie.
  • Dozvíte se, co jsou to viry.
  • Poznáte virová onemocnění.
  • Ukážeme Vám výskyt virů ve světě.
  • A přineseme jistá doporučení.

Co jsou to bakterie?

Ještě, než se vrhneme na viry, potažmo virová onemocnění, prozradíme Vám, co jsou to bakterie. Ty totiž tvoří jednobuněčné organismy, a ne vždy musí být pro tělo škodlivé. Právě z bakterií vznikají bakteriální onemocnění, která mohou ve výsledku způsobovat dýchací problémy.

Těmi nejčastějšími původci bakteriálního onemocnění jsou streptokok tvořící zánět nosohltanu a stafylokok zapříčiňující infekci dýchacích cest.

Radek N., Brno, lékař.

Viry – co byste o nich měli vědět?

Virová onemocnění způsobují viry. Ty jsou v porovnání s bakteriemi ještě menší velikosti a sami o sobě vlastně nefungují. Vždy k tomu vyžadují jednu věc. Je to hostitelská buňka, na níž pak vznikají virová onemocnění. Právě ta se může množit a roznášet viry v těle. Přesně tímto způsobem mohou konkrétní virová onemocnění ohromit velkou část lidského těla.

Pravdou zároveň zůstává, že virová onemocnění do jisté míry nejdou léčit. Nebo lépe, nejde léčit samotná příčina, nýbrž následný příznak. Právě v tomto směru jsou viry, potažmo virová onemocnění specifická. V těle navíc můžete mít řadu nejrůznějších virů, o nichž ani nevíte a jejichž příznaky Vás nikterak neomezí. Virová onemocnění se jednoduše nemusí projevit v okamžiku, když si s nimi tělo poradí.

Viry dokáží se zdravím člověka pěkně zacloumat.

Jak to, že tělo dokáže viry zahubit?

Virová onemocnění jsou zahubena především díky imunitnímu systému každého z Vás. Tělo je schopné nahradit poškozené buňky a dokonale zatočit s virem. Jsou ale pochopitelně virová onemocnění, u kterých to není tak snadné a s viry v těle se musí bojovat jiným způsobem. Taková virová onemocnění Vás poté mohou dohnat až k lékaři.

Nejznámější viry světa

Nyní se pojďme na virová onemocnění zaměřit trochu globálně. A to na ty nejhorší z nich v porovnání s chřipkou, která je asi tím nejčastějším virem vůbec. Virová onemocnění Vám představíme s patřičnými údaji prostřednictvím níže prezentované tabulky, z níž lze mnohé vyčíst.

VirPřípadyÚmrtnost
Chřipka3 – 5 000 000 za rok8 až 10 %
SARSPřes 8 0009,6 %
MERSKolem 1 50035,3 %
EbolaAž 28 00040,2 %
Výpis nejznámějších virů na tomto světě.

Jak můžete vidět, virová onemocnění mohou být opravdu zákeřná. Chřipka je z nich asi nejmírumilovnější. Ty ostatní se podařilo z větší míry vymýtit. Chřipka spadá mezi virová onemocnění, která nás doprovází už řadu let a s největší pravděpodobností ještě budou.

Virová onemocnění a vše kolem

Pojďme se ale na onemocnění viry zaměřit ještě z globálního hlediska a zmínit o nich vše důležité. Například to, že jednou z velkých ochran před nimi samotnými je dodržování hygienických zvyklostí. Typickým příkladem je pravidelné mytí rukou. Pokud Vás virová onemocnění zajímají více, začtěte do níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaká jsou nejčastější virová onemocnění?

Nemusí to být pochopitelně jenom chřipka, ale také průjem, žloutenka, zánět horních cest dýchacích nebo mononukleóza.

Jak dlouho trvá správné mytí rukou?

Pokud si budete mít ruce správně, tak od samotného navlhčení, přes namydlení až po důkladné protření všech částí to bude kolem 45 až 60 sekund.

Vyskytují se virová onemocnění také mezi zvířaty?

Ano, viry pochopitelně nejsou pouze záležitostí lidí. Viry, avšak v jiné formě a podobě napadají zvířata, ať už jsou to kočky, psi, ryby, přežvýkavci a ostatní.

Jaká je další prevence proti virům?

Obecně je to posilování imunitního systému. To znamená otužování, velký příjem ovoce a zeleniny, omezení kouření a pravidelný příjem tekutin.

Jak jinak ještě přispět k eliminaci virů?

Například v místnosti provádějte pravidelné a časté větrání. V období chřipek se vyhněte přelidněným místům.

Publikováno: 07. 01. 2021

Kategorie: Zdraví