Štítná žláza má v těle člověka důležitou funkci
Štítná žláza je důležitým lidským orgánem stejně, jako třeba ledviny. Proto, když se objeví onemocnění štítné žlázy, může to napáchat velké škody obdobně, jako onemocnění ledvin. Také u štítné žlázy se mohou objevit dva různé stavy a pravdou zůstává, že oba dva jsou nežádoucí. Proto se pojďme na tuto část lidského těla zaměřit trochu detailněji.
- Latinský název je Glandula thyreoidea.
- Je to endokrinní žláza laločnaté stavby.
- Štítná žláza je na konci průdušnice.
- Má na starosti regulaci metabolismu.
- Produkuje dva hormony.
Štítná žláza a její onemocnění
Pokud u Vás dojde k onemocnění štítné žlázy, pak je tato nemoc nejčastěji spojena s autoimunitním systémem. Zjednodušeně řečeno máte problém s imunitou vlastního těla. A to má za následek onemocnění štítné žlázy, které může nabývat dvou odlišných podob. Na jednu stranu může štítná žláza produkovat nadmíru daných hormonů, na tu druhou zase malé množství. Obojí je špatně.
Snížená činnost štítné žlázy se nazývá hypotyreóza. Zvýšená činnost štítné žlázy je označována jako hypertyreóza.
Jak M., Brno, lékař.
Onemocnění štítné žlázy – hypotyreóza
Toto onemocnění štítné žlázy se může objevit během života, ale bývá také vrozené. Takto nemocná štítná žláza má celkem zjevné příznaky. Velice často to bývá zimomřivost, celková únava těla, postupné vypadávání vlasů, slabost všeho svalstva a třeba i porucha paměti. To vše jsou příčiny pro onemocnění štítné žlázy zvané hypotyreóza.
Toto onemocnění štítné žlázy se léčí za pomoci speciálních léků, jimiž je do těla doplňován nezbytný hormon. Je však pravdou, že toto onemocnění štítné žlázy je pak celoživotní stejně, jako samotná léčba. Pokud je ale všechno podchyceno zavčasu, toto onemocnění štítné žlázy se sebou nepřináší další neblahé následky a povinnosti.
Onemocnění štítné žlázy – hypertyreóza
Druhé onemocnění štítné žlázy se nazývá hypertyreóza a vyskytuje se primárně u mladších žen. V tomto směru se určitě jedná o autoimunitní onemocnění. Je ale pravdou, že toto onemocnění štítné žlázy lze za určitých podmínek odstranit a funkci tohoto orgánu je možné opět stabilizovat do správné funkční podoby. Štítná žláza může být opět uzdravena.
Štítná žláza v číslech
Než se budeme dále věnovat onemocnění štítné žlázy v podání hypertyreózy, pojďme se na tento problém zaměřit z pohledu čísel. V níže uvedené tabulce najdete několik základních údajů, které o onemocnění štítné žlázy také mnohé vypovídají. O tom není žádných pochyb.
Předmět | Hodnota |
Kolik lidí neví o onemocnění | Až 50 % |
Kolik lidí v ČR má tuto nemoc | Více jak 600 000 |
Více postihuje ženy | A to až 8x více |
Kolik těhotných žen jím trpí | Až 15 % |
Jak můžete správně vytušit, onemocnění štítné žlázy se primárně týká žen nejrůznějšího věku. U nich oproti mužům hrozí větší riziko nefunkčnosti imunitního systému. Proto by žádná žena neměla podceňovat příznaky, které mohou vést k onemocnění štítné žlázy.
Štítná žláza a příznaky hypertyreózy?
Nyní ale pojďme pokračovat v prezentaci informací spojených s hypertyreózou. Toto onemocnění štítné žlázy může mít nejrůznější příznaky. Je to například časté pocení, rychlé bušení srdce, nespavost a zvýšená nervozita. Pokud o tomto onemocnění štítné žlázy chcete vědět více, pak se začtěte do následujících otázek a odpovědí.
Toto onemocnění štítné žlázy může mít na svědomí úbytek svalové hmoty, nesnášenlivost na příliš vysoké teplo, nepravidelná menstruace, ale také slzení očí nebo zhoršená kvalita vlasů.
Ke snižování vysoké produkce hormonů dochází za pomoci speciálních léků. Štítná žláza je tak udržována ve správné funkčnosti.
To je hodně individuální, ale pokud se toto onemocnění štítné žlázy podchytí včas, může být problém dlouhodobě odstraněn.
Potom může dojít i k náročnějším scénářům, mezi něž patří například operace.
Jsou to thyrodní hormony. Jedním z nich je trijodthyronin a tím druhým thyroxin.
Publikováno: 05. 01. 2021
Kategorie: Zdraví