Štítná žláza má v těle člověka důležitou funkci

Štítná žláza je důležitým lidským orgánem stejně, jako třeba ledviny. Proto, když se objeví onemocnění štítné žlázy, může to napáchat velké škody obdobně, jako onemocnění ledvin. Také u štítné žlázy se mohou objevit dva různé stavy a pravdou zůstává, že oba dva jsou nežádoucí. Proto se pojďme na tuto část lidského těla zaměřit trochu detailněji.

  • Latinský název je Glandula thyreoidea.
  • Je to endokrinní žláza laločnaté stavby.
  • Štítná žláza je na konci průdušnice.
  • Má na starosti regulaci metabolismu.
  • Produkuje dva hormony.

Štítná žláza a její onemocnění

Pokud u Vás dojde k onemocnění štítné žlázy, pak je tato nemoc nejčastěji spojena s autoimunitním systémem. Zjednodušeně řečeno máte problém s imunitou vlastního těla. A to má za následek onemocnění štítné žlázy, které může nabývat dvou odlišných podob. Na jednu stranu může štítná žláza produkovat nadmíru daných hormonů, na tu druhou zase malé množství. Obojí je špatně.

Snížená činnost štítné žlázy se nazývá hypotyreóza. Zvýšená činnost štítné žlázy je označována jako hypertyreóza.

Jak M., Brno, lékař.

Onemocnění štítné žlázy – hypotyreóza

Toto onemocnění štítné žlázy se může objevit během života, ale bývá také vrozené. Takto nemocná štítná žláza má celkem zjevné příznaky. Velice často to bývá zimomřivost, celková únava těla, postupné vypadávání vlasů, slabost všeho svalstva a třeba i porucha paměti. To vše jsou příčiny pro onemocnění štítné žlázy zvané hypotyreóza.

Toto onemocnění štítné žlázy se léčí za pomoci speciálních léků, jimiž je do těla doplňován nezbytný hormon. Je však pravdou, že toto onemocnění štítné žlázy je pak celoživotní stejně, jako samotná léčba. Pokud je ale všechno podchyceno zavčasu, toto onemocnění štítné žlázy se sebou nepřináší další neblahé následky a povinnosti.

Štítná žláza se nachází na konci průdušnice.

Onemocnění štítné žlázy – hypertyreóza

Druhé onemocnění štítné žlázy se nazývá hypertyreóza a vyskytuje se primárně u mladších žen. V tomto směru se určitě jedná o autoimunitní onemocnění. Je ale pravdou, že toto onemocnění štítné žlázy lze za určitých podmínek odstranit a funkci tohoto orgánu je možné opět stabilizovat do správné funkční podoby. Štítná žláza může být opět uzdravena.

Štítná žláza v číslech

Než se budeme dále věnovat onemocnění štítné žlázy v podání hypertyreózy, pojďme se na tento problém zaměřit z pohledu čísel. V níže uvedené tabulce najdete několik základních údajů, které o onemocnění štítné žlázy také mnohé vypovídají. O tom není žádných pochyb.

PředmětHodnota
Kolik lidí neví o onemocněníAž 50 %
Kolik lidí v ČR má tuto nemocVíce jak 600 000
Více postihuje ženyA to až 8x více
Kolik těhotných žen jím trpíAž 15 %
Štítná žláza v číslech - přečtěte si zajímavé informace.

Jak můžete správně vytušit, onemocnění štítné žlázy se primárně týká žen nejrůznějšího věku. U nich oproti mužům hrozí větší riziko nefunkčnosti imunitního systému. Proto by žádná žena neměla podceňovat příznaky, které mohou vést k onemocnění štítné žlázy.

Štítná žláza a příznaky hypertyreózy?

Nyní ale pojďme pokračovat v prezentaci informací spojených s hypertyreózou. Toto onemocnění štítné žlázy může mít nejrůznější příznaky. Je to například časté pocení, rychlé bušení srdce, nespavost a zvýšená nervozita. Pokud o tomto onemocnění štítné žlázy chcete vědět více, pak se začtěte do následujících otázek a odpovědí.

Co dalšího prozrazuje hypertyreózu?

Toto onemocnění štítné žlázy může mít na svědomí úbytek svalové hmoty, nesnášenlivost na příliš vysoké teplo, nepravidelná menstruace, ale také slzení očí nebo zhoršená kvalita vlasů.

Jak je to s léčbou hypertyreózy?

Ke snižování vysoké produkce hormonů dochází za pomoci speciálních léků. Štítná žláza je tak udržována ve správné funkčnosti.

Jde o dlouhodobou léčbu?

To je hodně individuální, ale pokud se toto onemocnění štítné žlázy podchytí včas, může být problém dlouhodobě odstraněn.

Co když se hypertyreóza stále projevuje?

Potom může dojít i k náročnějším scénářům, mezi něž patří například operace.

Jak se jmenují dva důležité hormony, které produkuje štítná žláza?

Jsou to thyrodní hormony. Jedním z nich je trijodthyronin a tím druhým thyroxin.