Sauna je pro tělo a celý organismus velice prospěšná

Lidskému tělu prospívá řada nejrůznějších věcí. Může to být například vitamín D, jehož dostatečnou hodnotu byste v žádném případě neměli podceňovat. Kromě spousty dalších věcí je to také sauna. Ano, proces saunování, při němž zocelujete svůj organismus. Využívat lze libovolné druhy saun s pozitivními účinky na zdraví člověka.

  • Finská
  • Bylinková
  • Ceremoniální
  • Infra
  • Tropická

Sauna a její historie

Sauna, přesně tak zní obecné označení pro vyhřátou místnost, v níž dochází k relaxaci těla. První zmínky o saunování přišly někdy v 11. století. Pokud jde o Evropu, větší rozmach tento proces zaznamenal ve 20. letech 20. století. Od té doby se saunování stalo nedílnou součástí mnohých z nás, a to je ze zdravotní hlediska dobře.

Pokud Vám nevadí horko, jaké v sauně panuje, jde o velice přínosný proces pro lidský organismus. Sauna Vás může zbavit spousty zdravotních problémů.

David L., Praha, lékař.

Jaký má sauna přínos pro tělo?

Pojďme se ale věnovat tomu, proč by se sauna měla stát součástí Vašeho života. Například proto, že jde o vynikající detoxikační proces, v rámci něhož se zbavíte těžkých kovů v těle. Je obecně známo, že sauna spouští řadu regeneračních procesů v těle, takže si poměrně snadno a rychle poradí s nežádoucími viry a bakteriemi.

Saunování je primárně prospěšné pro posílení celého imunitního systému. Při pravidelných návštěvách můžete velice snadno a rychle zregenerovat například svoje svalstvo. Proto je sauna ideální volbou také pro sportovce a pohybově aktivní jedince. Vysoké teploty způsobují lepší prokrvení všech částí těla. Je zřejmé, že návštěva takového zařízení Vás uzdraví především zevnitř.

V rámci saunování budete úspěšně zocelovat své tělo.

Sportovci si přijdou na své

Není to ovšem pouze regenerace, která je pro sportovce přínosná. Sauna mimo jiné podporuje i svalový růst. Mnohé statistiky uvádí, že při saunování dochází k nárůstu svalového hormonu zhruba o 40 %. V tomto směru lze tedy očekávat jen pozitivní účinky. To však ale není stále vše, proč je saunování tak oblíbené.

Jak velké teplo je v sauně?

Jestliže se saunováním nemáte žádné dlouhodobé zkušenosti, pojďme se zaměřit na to, jak to v takovém prostoru vypadá z pohledu teploty, která je víceméně zásadní. V níže uvedené tabulce uvádíme běžné teploty v rozdílných saunách, včetně zmínky o vlhkosti, díky čemuž víte, do čeho asi tak zhruba půjdete.

Typ saunyTeplota ve °CVlhkost v %
Finská85 až 9510 až 20
Tropická65 až 7550 až 60
Parní40 až 4590 až 100
Solná40 až 4515 až 30
Seznam jednotlivých typů saun s jejich vnitřními parametry.

Každá taková sauna nabízí člověku trochu jiné prostředí a má odlišný vliv na lidské zdraví. Výsledek je však obdobný. Ať už provádíte saunování v libovolném z výše uvedených zařízení, vždy se postupně dopracujete ke stejnému výsledku, jímž bude vitalita a zdravé tělo.

Sauna – co dalšího je třeba vědět?

Pojďme se ale v rámci saunování zmínit i o ostatních pozitivních věcech. Když budete saunu pravidelně navštěvovat, podepíše se to také na zlepšení nálady, protože během procesu dochází k navození relaxace a vyčištění mysli. A takových kladů je pochopitelně ještě více. Na spoustu ostatních věcí Vám odpoví otázky a odpovědi níže.

Čím dalším prospívá saunování člověku?

Je to mimo jiné i pozitivní působení na lidský mozek. Člověk se pak snáze učí a navyšuje své mentální kapacity.

V čem jsou zajímavé solné sauny?

V jejich případě dochází k vybudování prostor ze solných cihel, kde se příjemně relaxuje. Solné saunování je přínosné pro zvláčnění lidské pokožky a mimo jiné vhodné i pro začátečníky.

Co je to sauna s parním rázem?

V této sauně jsou polévány horké kameny a toto horko je následně rozpohybováno po celé místnosti. K tomu dochází v pravidelných intervalech.

Čím se vyznačují tropické sauny?

Z jejich pojmenování jasně plyne, že nabízí podstatně vyšší vlhkost vzduchu, což je prospěšné pro svalové nemoci, ale také revma.

Co si představit pod pojmem infra saunování?

Tento druh sauny nefunguje stejně, jako ta klasická finská. Díky infračervenému záření ohřívá tělo zevnitř, takže v daném prostoru není tak velké teplo.