Otužování se postará o Váš lepší zdravotní stav
Člověk by se měl o své zdraví starat v maximální možné míře. O tom není žádných pochyb. Vedle zdravého stravování můžete vsadit na pobyt v sauně, ale také na naprostý opak této činnosti. Je to otužování, které Vám umožní posílit Vaše zdraví. Pobyt ve studené vodě se může zdát zprvu nepříjemný, pro tělo je však značně přínosný.
- Musíte vědět, jak se otužovat.
- Je třeba začít postupně.
- Otužovat se můžete během celého roku.
- Prozradíme Vám přínosy této činnosti.
- Odpovíme Vám na nejčastější otázky.
Začátky otužování
Bez patřičné přípravy rozhodně neskákejte v zimě do rybníka. Proces otužování musí být pozvolný, než své tělo, ale i mysl připravíte na větší chlad. Průběžné kroky jsou mimochodem prospěšné i pro samotné zdraví. Začít tedy můžete vlažnou sprchou, která se postupem času změní ve studenou a teprve poté přijde na přetřes delší pobyt ve studené vodě.
S otužováním je vhodné začít někdy ve věku 17 až 40 let. Pokud jste starší, raději tuto možnost ozdravné procedury konzultujte se svým lékařem.
Milada G., Brno, lékařka.
Otužování od až A do Z
Vaše první otužování byste neměli v žádném případě podcenit. Zároveň je třeba si uvědomit, že nesmíte přecenit ani své zdraví a síly. V níže uvedené tabulce Vám prozradíme, jak dlouho strávit ve vodě při její rozdílné teplotě. Tato základní poučka Vám přijde jistě vhod, než se naučíte rozpoznávat reakce svého těla.
Teplota vody | Délka pobytu ve vodě |
Více jak 20 °C | Bez omezení |
15 až 20 °C | 30 až 40 minut |
10 až 15 °C | 15 až 30 minut |
5 °C | 5 až 10 minut |
S přibývajícím věkem pochopitelně klesá doba, kterou byste měli trávit ve studené vodě. Pravdou je, že existuje řada výjimek. Jde však o lidi praktikují otužování spoustu let a proto je jim studená voda zcela vlastní.
Jaké jsou začátky otužování?
Otužování by mělo započít ideální ranní studenou sprchou. Stačí jednu až tři minuty. V letním teplejším období dobu sprchování můžete zdvojnásobit. Ideálně, když proces otužování spojíte také s rozcvičkou, při které si důkladně zahřejete a protáhnete tělo. Když se z Vás stane skutečný otužilec, můžete postupně odhazovat jednotlivé pokrývky těla i v zimě a jednoduše navyknete tělo na chlad.
Nejčastější otázky a odpovědi
Nyní se ale pojďme zmínit o tom, v čem pro Vás bude blízký vztah se studenou vodou přínosný. V první řadě to může být například posílení kardiovaskulárního systému, protože studená voda rozšiřuje cévy, a to je pochopitelně přínosem. Mnohé další věci se dozvíte v uvedených otázkách a odpovědích.
Při správném dodržování zásad a přípravy samozřejmě blahodárným účinkem. Zvyšuje například hladinu bílých krvinek.
Nejde vyloženě o hubnoucí kůru, ale ano, otužování kladným způsobem přispívá také k odbourávání tuků. Jde však o hodně individuální záležitost. S ochlazováním organismu se to musí zkrátka umět.
Jsou to analgetické účinky i postupné zmírňování bolesti.
Pravidelné otužování, využívání vzdušného a lehkého oblečení v zimě, používání tenké pokrývky na spaní a dostatek pohybových aktivit, které naopak vyrovnávají teplo Vašeho těla.
Pokud se vydáte otužovat do studeného rybníka, vždy to provádějte alespoň ve dvou lidech, a to z bezpečnostních důvodů. Kontakt se studenou vodou nevyhledávejte v okamžiku, kdy jste nemocní. Nikdy do studené vody neskákejte přímo bez předběžného otužení. Z chladu okamžitě nepřecházejte do teplých prostor.
Otužilcem také při sportu
Otužovat se pochopitelně nemusíte jenom ve studené vodě, jak by si mohl, kdo myslet. Třeba v zimních měsících to lze provádět i v souvislosti s chladným počasím. Když si například vyrazíte zaběhat, tak zapomeňte na dlouhé kalhoty a jednoduše zvolte šortky. Jako zběhlému otužilci Vám to jistě prospěje a budete nadále pracovat na utužování svého pevného zdraví. Je však třeba zmínit, že takové scénáře platí pro ty zkušenější, než pro začátečníky.
Publikováno: 30. 01. 2021
Kategorie: zdraví