Dýchací problémy často komplikují život

Respirační onemocnění může být sezónního i dlouhodobého charakteru. Ať tak či onak, vždy jde o dýchací problémy, které člověka značným způsobem omezují a ztěžují mu žití. Jestliže chcete vědět, jaká respirační onemocnění se mezi námi nejčastěji vyskytují, prozradíme Vám to prostřednictvím níže uvedených řádků.

  • Respirační onemocnění může vznikat v létě i v zimě.
  • Vyskytovat se mohou dýchací problémy horních cest.
  • Výjimkou nejsou dýchací problémy dolních cest.
  • Řadu obtíží způsobují viry.
  • Prevence je určitě základ.

Dýchací problémy horních cest

Nejprve se pojďme zaměřit na respirační onemocnění horních cest dýchacích. Pod tímto označením si můžete představit například zánět hltanu nebo klasickou rýmu. Spousta z Vás se už možná setkala i s nepříjemným zánětem mandlí či nosohltanu. Tohle všechno spadá do kategorie respirační onemocnění horních cest dýchacích.

Respirační onemocnění je v mnoha případech léčeno za pomoci nejrůznějších antibiotik. Mnohým z nich lze samozřejmě předcházet prevencí.

Eva K., Praha, lékařka.

Dýchací problémy bakteriálního rázu

Především hodně malých dětí ohrožuje respirační onemocnění spojené s hnisavými a bakteriálními záněty. Spousta z nich je typická primárně pro děti od tří měsíců do dvanácti let věku. Právě v souvislosti s věkovou hranicí Vám představíme ta nejčastější respirační onemocnění, a to prostřednictvím níže uvedené tabulky.

Respirační onemocněníVěk
Akutní laryngitida3 měsíce až 5 let
Bakteriální tracheitida6 měsíců až 12 let
Akutní epiglotitida2 roky až 7 let
Rizikové dýchací problémyDo 5 let u dětí s problémy srdce
Časté bakterie vyskytující se u dětí různého věku.

Na druhou stranu, respirační onemocnění je rizikové také pro dospělé jedince, kteří jsou starší 65 let. Právě u těch nejmladších a nejstarších je třeba pracovat na patřičné imunitě. U starších lidí se mohou vyskytovat i další problémy, jako třeba onemocnění ledvin.

Dýchací obtíže mohou celkem znepříjemňovat život.

Respirační onemocnění dolních cest

Dýchací problémy, potažmo respirační onemocnění postihuje také dolní cesty dýchací. V tomto případě můžete chytit například zánět průdušnice. Pokud konkrétní respirační onemocnění podceníte, hrozí akutní zánět průdušek. Výjimkou pochopitelně není zápal plic. Ten může být u starších lidí životu nebezpečný.

Dýchací problémy a něco o nich

Respirační onemocnění může samozřejmě napáchat hodně škod na lidském zdraví. Proto se Vám pokusíme dýchací problémy představit trochu podrobněji, a to s pomocí otázek a odpovědí. Možná právě ty se Vám stanou zdrojem informací, o které stojíte.

Co zapříčiňuje respirační onemocnění?

Dýchací problémy jsou velice často způsoby viry, plísněmi, bakteriemi, ale i kvasinkami. Tohle všechno můžete ve svém okolí vdechnout a tím pádem se nakazíte.

Kdo patří do rizikové skupiny?

Kromě výše uvedených skupin je respirační onemocnění nebezpečné také pro obézní spoluobčany. Mnohem více jsou v ohrožení kuřáci, lidé s roztroušenou sklerózou, cukrovkáři a ti, kdo mají slabší imunitní systém.

Kdy se nejčastěji vyskytují dýchací problémy mezi lidmi?

Respirační onemocnění se mnohdy projevují hlavně v zimě, kdy řádí nejrůznější chřipek a lidské tělo je daleko náchylnější.

Jaké jsou obvyklé příznaky pro respirační onemocnění?

Typickým příznakem je rýma a ucpaný nos, kašel odlišného typu a v další fázi to mohou být i horečky a bolest těla.

Čím se léčí respirační onemocnění?

U některých jedinců stačí běžně dostupné léky. V horších případech musí lékař předepsat a nasadit silnější antibiotika.

Prevence je velice důležitá

Jestliže nechcete, aby Vás potkaly nežádoucí dýchací problémy, klaďte velký důraz na prevenci. Dodávejte svému tělu dostatek nezbytných vitamínů. V chřipkovém období to nemusí být jen prostřednictvím potravin, ale také díky doplňkům stravy. Respirační onemocnění budete eliminovat i pravidelným otužováním, používáním papírových kapesníků, s nimiž nepřenášíte další bakterie a obecně posilováním imunitního systému. Silný a odolný imunitní systém je v tomto případě základ.

Publikováno: 06. 01. 2021

Kategorie: Zdraví