Dieta při střevní chřipce: Co můžou jíst děti?

Dieta Při Střevní Chřipce U Dětí

Dostatek tekutin

Při střevní chřipce, která u dětí často způsobuje zvracení a průjem, je udržení hydratace naprosto zásadní. Tyto stavy totiž vedou k rychlé ztrátě tekutin a minerálů, což může vést k dehydrataci. Dehydratace se u dětí rozvíjí mnohem rychleji než u dospělých a může být velmi nebezpečná.

Dítěti během střevní chřipky nabízíme malé dávky tekutin v krátkých intervalech, ideálně po lžičkách nebo po doušcích. Velké množství tekutin najednou by mohlo vyvolat zvracení. Vhodné jsou rehydratační roztoky, které obsahují vyvážený poměr elektrolytů a glukózy. Tyto roztoky jsou k dostání v lékárně bez předpisu.

Kromě rehydratačních roztoků můžeme dítěti nabídnout i neslazené čaje, nejlépe bylinkové, jako je heřmánkový nebo fenyklový. Vhodné jsou i slabé ovocné šťávy ředěné vodou v poměru 1:1. Důležité je vyhnout se sladkým nápojům, jako jsou limonády nebo džusy, které mohou průjem zhoršit.

Pokud dítě zvrací, je vhodné počkat alespoň 30 minut po posledním zvracení a teprve poté začít s podáváním tekutin. Začněte s malými dávkami a postupně je zvyšujte, pokud dítě tekutiny toleruje.

Sledujte příznaky dehydratace u dítěte, jako je sucho v ústech, malá produkce moči, tmavá moč, propadlá oční víčka, apatie nebo ospalost. Pokud se u dítěte objeví tyto příznaky, vyhledejte ihned lékařskou pomoc.

Začít pozvolna

Po odeznění nejhorší fáze střevní chřipky, kdy se objevuje zvracení a průjem, je důležité začít s jídlem opatrně. I když má vaše dítě chuť k jídlu, jeho trávicí systém je stále oslabený a potřebuje čas na zotavení. Začněte s malými porcemi jídla podávanými častěji během dne, abyste nezatěžovali žaludek.

Vybírejte lehce stravitelné potraviny s nízkým obsahem tuku a vlákniny. Vhodné jsou například:

suché toasty

rýže

brambory

banány

jablečné pyré

vařená mrkev

kuřecí vývar

Důležité je také dbát na dostatečný příjem tekutin. Dehydratace je u střevní chřipky častým problémem, a proto je nutné dítěti pravidelně nabízet:

rehydratační roztoky

neslazený čaj

vodu

Vyhněte se sladkým nápojům, džusům a syceným nápojům, které mohou dráždit žaludek a zhoršovat průjem.

Postupně, jak se bude dítě cítit lépe, můžete do jídelníčku zařazovat další potraviny. Sledujte reakce dítěte a v případě, že se objeví nevolnost, zvracení nebo průjem, vraťte se k předchozí fázi diety.

Suché potraviny

Při střevní chřipce u dětí je důležité dbát na správnou hydrataci a výživu, i když má dítě nechutenství. Suché potraviny mohou být v tomto období nápomocné, jelikož jsou lehce stravitelné a nedráždí žaludek. Mezi vhodné suché potraviny patří například:

  • Rýže
  • Bílý chléb
  • Suchary: Během střevní chřipky je vhodné volit neslazené a neochucené varianty.

Banány: Obsahují draslík, který se během průjmu a zvracení z těla vyplavuje.

Jablka: Doporučují se oloupaná a nastrouhaná jablka, která jsou šetrnější k zažívacímu traktu.

Mrkev: Vařená mrkev je zdrojem vitamínů a minerálů a zároveň pomáhá zahušťovat stolici.

Brambory: Vařené brambory bez tuku a soli jsou lehce stravitelné a dodají tělu energii.

Důležité je podávat tyto potraviny v malých dávkách a sledovat reakci dítěte. Pokud dítě odmítá jíst, nenuťte ho. Důležitější je, aby pilo dostatek tekutin. V případě jakýchkoli pochybností se vždy poraďte s lékařem.

Banány

Banány jsou často zmiňovány jako vhodné ovoce při střevní chřipce u dětí, a to z dobrého důvodu. Jsou lehce stravitelné a obsahují draslík, který se může z těla v důsledku zvracení a průjmu ztrácet. Draslík je důležitý pro udržení hydratace a rovnováhy elektrolytů v těle. Nicméně, je důležité si uvědomit, že banány by neměly tvořit základ jídelníčku při střevní chřipce.

Dieta doporučená při střevní chřipce u dětí by měla být především zaměřena na rehydrataci. To znamená podávání dostatečného množství tekutin, ideálně ve formě rehydratačních roztoků, které jsou dostupné v lékárnách. Dále je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny, které jsou lehce stravitelné a nedráždí žaludek a střeva. Mezi vhodné potraviny patří například suché toasty, rýže, vařená mrkev, brambory nebo jablečné pyré.

Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jiné a co jednomu dítěti vyhovuje, nemusí vyhovovat druhému. Pokud si nejste jistí, jakou dietu vašemu dítěti při střevní chřipce poskytnout, poraďte se s vaším pediatrem.

Rýže

Rýže je při střevní chřipce u dětí skvělou volbou. Je lehce stravitelná, nezatěžuje podrážděný žaludek a střeva a dodává energii. Během střevní chřipky dochází k častému zvracení a průjmům, což vede k dehydrataci a ztrátě důležitých minerálů. Rýže pomáhá tyto ztráty doplňovat. Vařte ji ve vodě do změknutí a podávejte samotnou nebo s malým množstvím dušené mrkve či banánu.

Při výběru rýže vsaďte na bílou rýži, která je lépe stravitelná než rýže natural. Vyhněte se přidávání koření, soli a cukru, které by mohly dráždit střeva. Důležité je, aby dítě během střevní chřipky jedlo malé porce, ale častěji. Kromě rýže zařaďte do jídelníčku i další potraviny vhodné při střevní chřipce, jako jsou vařené brambory, suchary, banány a jablka bez slupky. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin - ideální je voda, slabý černý čaj nebo rehydratační roztoky.

Při střevní chřipce u dětí je nejdůležitější dbát na dostatečnou hydrataci. Nabízejte jim po malých dávkách rýžový odvar, neslazený čaj nebo roztok rehydratačních solí. Postupně zavádějte lehce stravitelná jídla jako suchá rýže, vařená mrkev, banány nebo suchary.

Zdeněk Dvořáček

Jablka

Jablka, ač plná vitamínů a vlákniny, nejsou při střevní chřipce u dětí tou nejlepší volbou. Obsahují totiž fruktózu, cukr, který se ve střevech hůře vstřebává a může tak zhoršovat průjem. Pokud vaše dítě trpí střevní chřipkou, je vhodné jablka ze stravy dočasně vyřadit. Po odeznění akutních příznaků je můžete postupně zařazovat zpět, nejlépe oloupaná, dušená nebo ve formě jablečného pyré. Důležité je sledovat reakci dítěte a v případě zhoršení průjmu jablka opět na čas vynechat.

Dieta doporučená při střevní chřipce u dětí by měla být lehká, stravitelná a měla by doplňovat tekutiny a minerály ztracené průjmem a zvracením. Vhodnou volbou jsou například:

- rýže

- brambory

- mrkev

- banány

- suchary

- bílé pečivo

- neslazený čaj

- rehydratační roztoky

Důležité je podávat jídlo v malých porcích a častěji.

Mrkev

Mrkev je skvělou volbou při střevní chřipce u dětí, a to jak v akutní fázi, tak i během rekonvalescence. Obsahuje pektin, rozpustnou vlákninu, která pomáhá zmírnit průjem. Navíc je mrkev bohatá na beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamín A, důležitý pro imunitní systém a regeneraci sliznic.

Při akutní fázi střevní chřipky, kdy je dítě oslabené a trpí nechutenstvím, je vhodné mrkev tepelně upravit. Můžete ji uvařit ve vodě nebo na páře a následně rozmačkat na pyré. Takto upravená mrkev je lépe stravitelná a nezpůsobuje nadýmání.

Jakmile se stav dítěte zlepší a začne projevovat zájem o jídlo, můžete mu nabídnout i syrovou mrkev, nastrouhanou najemno. Důležité je postupovat pomalu a sledovat reakce dítěte.

Mrkev je skvělým doplňkem diety při střevní chřipce u dětí. Pomáhá zmírnit průjem, posiluje imunitní systém a dodává důležité vitamíny a minerály.

Těstoviny

Těstoviny se obecně nedoporučují v prvních dnech střevní chřipky u dětí, jelikož obsahují lepek, který může dráždit už tak podrážděný trávicí trakt. Po odeznění akutní fáze, kdy se dítěti vrací chuť k jídlu a snáší již i tužší stravu, je možné těstoviny postupně zařazovat zpět do jídelníčku. Vybírejte raději bezvaječné těstoviny a vařte je do měkka. Ideální jsou s menším množstvím olivového oleje a lehce stravitelnou bílkovinou, jako je kuřecí maso, ryba nebo vejce. Vyhněte se tučným a kořeněným omáčkám, smažené cibulce a sýrům, které zatěžují trávení. Důležitý je také pitný režim – nabízejte dítěti dostatek tekutin, ideálně neslazené čaje, rýžový odvar nebo vodu.

Kuřecí vývar

Při střevní chřipce u dětí je kuřecí vývar skvělou volbou. Je lehce stravitelný a dodá potřebné tekutiny a elektrolyty, které se ztrácí průjmem a zvracením. Kuřecí vývar obsahuje sodík, draslík a chloridy, které pomáhají udržovat hydrataci organismu. Navíc obsahuje i želatinu, která může zklidnit podrážděný žaludek a střeva.

Pro děti se doporučuje připravovat kuřecí vývar z čerstvých surovin bez přidané soli a koření. Můžete přidat mrkev, celer a petržel, které dodají vývaru chuť a živiny. Vařte ho na mírném ohni alespoň hodinu, aby se z kuřecího masa uvolnily všechny prospěšné látky.

Při podávání kuřecího vývaru dětem dbejte na to, aby nebyl příliš horký. Začněte s malými dávkami a postupně je zvyšujte podle tolerance dítěte. Pokud dítě odmítá jíst, nenutte ho. Důležité je, aby pilo dostatek tekutin.

Vyhnout se tučným jídlům

Při střevní chřipce u dětí je důležité upravit jídelníček tak, aby se ulevilo trávicímu traktu a podpořilo se uzdravení. Jedním z klíčových doporučení je vyhýbat se tučným jídlům. Tučná jídla, jako jsou smažené pokrmy, tučné maso, sýry s vysokým obsahem tuku a sladkosti, zatěžují oslabený trávicí systém a mohou zhoršit průjem a zvracení. Tuky se tráví pomaleji než ostatní živiny a vyžadují větší aktivitu trávicích enzymů, což může dráždit zanícenou sliznici střev. Místo toho se zaměřte na lehce stravitelná jídla s nízkým obsahem tuku, jako jsou vařená rýže, brambory, banány, toasty, suchary nebo jablka. Tyto potraviny dodají tělu potřebnou energii a živiny, aniž by zatěžovaly trávicí systém. Důležité je také dbát na dostatečný příjem tekutin, aby se zabránilo dehydrataci, která je u střevní chřipky častým problémem.

Žádné sladkosti

Sladkosti, ať už bonbóny, čokoláda nebo slazené nápoje, jsou při střevní chřipce u dětí naprosto nevhodné. Obsahují totiž velké množství cukru, který zhoršuje průjem a může vést k dehydrataci. Cukr dráždí střeva a ztěžuje vstřebávání tekutin a živin, což je u oslabeného organismu nežádoucí. Navíc sladkosti nemají žádnou nutriční hodnotu a neposkytují tělu potřebné vitamíny a minerály.

Doporučené potraviny při střevní chřipce u dětí
Potravina Doporučení Důvod
Banány Ano Lehce stravitelné, obsahují draslík.
Rýže Ano Lehce stravitelná, zahušťuje stolici.
Jablečné pyré Ano Lehce stravitelné, obsahuje pektin, který pomáhá při průjmu.
Sladké nápoje Ne Mohou zhoršit průjem.
Tučná jídla Ne Těžko stravitelná, zatěžují trávicí systém.

Místo sladkostí dopřejte dítěti dostatek tekutin, ideálně neslazený čaj, rýžový odvar nebo rehydratační roztok z lékárny. Strava by měla být lehká, stravitelná a nenadýmavá. Vhodné jsou například vařená rýže, brambory, mrkev, banány, suchary nebo bílé pečivo. Důležité je podávat jídlo v malých porcích a častěji, aby se nezatěžovalo trávení.

dieta při střevní chřipce u dětí

Pamatujte, že dieta je při střevní chřipce u dětí klíčová pro rychlé zotavení. Dodržováním výše uvedených zásad pomůžete svému dítěti překonat toto nepříjemné období co nejrychleji a bez komplikací.

Mléčné výrobky s mírou

Mléčné výrobky jsou pro malé děti důležitým zdrojem vápníku a bílkovin, ale během střevní chřipky je potřeba s nimi zacházet opatrně. Trávení laktózy, mléčného cukru, může být během nemoci oslabené, což může vést k nadýmání, průjmu a bolestem bříška. Proto se doporučuje mléčné výrobky dočasně omezit nebo vynechat. Pokud vaše dítě zvrací nebo má silný průjem, je vhodné mu mléko a mléčné výrobky na 24 hodin úplně vysadit a nahradit je rehydratačním roztokem. Ten doplní ztracené tekutiny a minerály. Po ústupu akutních příznaků můžete začít s opatrným zaváděním mléčných výrobků zpět do jídelníčku. Začněte s malými dávkami a sledujte reakci dítěte. Vhodné jsou zakysané mléčné výrobky, jako je bílý jogurt, kefír nebo acidofilní mléko, které obsahují probiotika. Probiotika jsou prospěšné bakterie, které pomáhají obnovit rovnováhu střevní mikroflóry a podpořit trávení. Vyhněte se sladkým jogurtům s příchutí, ochuceným mlékům a tučným sýrům, které mohou dráždit žaludek a střeva. Pokud si nejste jistí, jak postupovat, poraďte se s vaším pediatrem.

Publikováno: 18. 10. 2024

Kategorie: dieta

Autor: Jan Doktor

Tagy: dieta při střevní chřipce u dětí