Dětská růžovka u dětí je vlastně šestá nemoc
Děti malého věku mohou potkat nejrůznější typy onemocnění. Není to pochopitelně Parkinsonova nemoc jako u lidí starých. Na mysli máme spíše virová onemocnění, kam mimochodem spadá dětská růžovka. Toto onemocnění je možná více známé jako šestá nemoc. Jestliže máte doma malé dítě nebo jenom chcete vědět, co šestá nemoc znamená, hodí se Vám níže uvedené informace.
- Jiné označení je roseola infantum.
- Jde o infekční onemocnění.
- Původcem je herpes virus HHV-6.
- Právě z něj vznikl název šestá nemoc.
- Nakazit se mohou výjimečně i dospělí.
Dětská růžovka – jak se projevuje?
Dětská růžovka neboli šestá nemoc je onemocnění, které se ve svém finálním stádium projevuje viditelnou vyrážkou. Ta obtěžuje malé ratolesti především v oblasti hrudníku. Jak už prozrazuje samotný název dětská růžovka, jedná se o vyrážku růžového zabarvení. Šestá nemoc je pochopitelně doprovázena i ostatními symptomy.
Šestá nemoc se primárně vyskytuje u malých dětí. Pokud ovšem dospělý člověk nemá dostatečnou imunitu, může ji chytit také.
Petr K., Znojmo, dětský lékař.
Šestá nemoc v číslech
Abychom Vám onemocnění zvané šestá nemoc ještě více přiblížili, bude asi dobré zvolit řeč čísel. V následující tabulce uvedeme hned několik důležitých údajů spojených s dětskou růžovkou. Díky tomu budete na první pohled vědět, koho všeho se šestá nemoc vlastně týká.
Předmět | Hodnota |
Původce | Hepres virus HHV-6 |
Postihuje | Děti od 6 do 36 měsíců |
Inkubační doba | 5 až 12 dní |
Horečky | 39 °C až 40 °C |
Šestá nemoc je přenositelná v okamžiku, kdy je dítě stále osypané a má vyrážku. V okamžiku, kdy tato vyrážka postupně ustupuje, ztrácí se také šance pro přenos. Dětská růžovka díky svým příznakům děti pochopitelně obtěžuje a je nepříjemná.
Dětská růžovka a další příznaky
Není to jen vyrážka, kterou se sebou přináší šestá nemoc. Dětská růžovka, to je i vzestupný nástup horečky, neklidu u batolat a celková únava organismu. Spousta dětí v tomto období má průjmem. Šestá nemoc si zkrátka vezme svoji daň a dokáže na nějaký čas pěkně znepříjemnit život.
Šestá nemoc u dospělých lidí
Jak už jsme zmínili v úvodu, dětská růžovka není jen výsadou dětí. Ojediněle ji mohou chytit dospělí se slabší imunitou. I je pak doprovází nechutenství, bolest v krku, únava a někdy jim dokonce můžou zduřet uzliny. Jestliže Vás šestá nemoc zajímá více, začtěte se do následujících otázek a odpovědí, kde Vám neunikne nic důležitého.
Ano, toto onemocnění je nebezpečné především pro samotný plod. Proto je lepší dělat vše proto, aby se těhotné ženy tomuto infekčnímu onemocnění vyhnuly.
Bohužel nikoliv. Když dítě postihne dětská růžovka, musí si touto nemocí jednoduše projít. Tělo si však vytvoří protilátky a následně ji opakovaně nechytí.
Vhodné léky musí předepsat lékař dle aktuálního stavu dítěte. Kromě léků je nezbytný i dostatečný pitný režim.
Vzhledem k tomu, že jde o virové onemocnění, přenáší se jako klasická chřipka. To znamená prostřednictvím kapének. Snadno tak onemocní děti v kolektivu mezi sebou.
Šestá nemoc ve formě vyrážky vzniká hlavně na hrudníku. Výjimkou však nejsou takové partie těla jako obličej, nohy, krk a ruce.
Dětská růžovka – jak jí zabránit?
Jestliže po přečtení výše uvedeného přemýšlíte o tom, jak zabránit tomu, aby Vaše dítě nepostihla šestá nemoc, neexistuje moc zaručených tipů. Snad jen možná to, abyste posilovali imunitu své malé ratolesti. Právě imunita je největším strážcem. Pokud se dětská růžovka rozšíří mezi dětmi v okolí, pak ty své nevystavujte kontaktu s nimi. Tím také minimalizujete nákazu. Na druhou stranu, když už k nakažení dojde, můžete si být jisti, že zdravé dítě si tím posílí imunitní systém a opakovaně už šestou nemoc nechybí. To je jediná útěcha pro ty, kdy se o své děti bojí v souvislosti s touto neobvykle pojmenovanou nemocí.
Publikováno: 14. 01. 2021
Kategorie: Zdraví