Alergie na lepek si žádá patřičnou dietu
Různá onemocnění vyžadují odlišná opatření, která mohou být velice často spojována také s dietou. Dokazuje to například jaterní dieta. Podobné typy diet se mimochodem netýkají jen vážných nemocí, ale i alergií. Spoustu lidí kolem nás sužuje například alergie na lepek. Pokud jí trpíte, potom Vám nezbyde nic jiného, než bezlepková dieta.
- Eliminujte lepek v potravinách.
- Alergie na lepek je jednou z nemocí.
- Tou druhou je onemocnění zvané celiakie.
- Bezlepková dieta může být celoživotní záležitostí.
- Odbourejte hlavně obiloviny ve stravě.
Co je to alergie na lepek?
Alergie na lepek nemusí být problém vyskytující se hned od narození, ale může se objevit v pozdějších letech. Vždy je zapotřebí bezlepková dieta, jinak člověk značným způsobem trpí. Lepek se nachází obvykle ve všech potravinách, které vznikají z obilovin. A těch je opravdu spousta, takže bezlepková dieta může přinášet celkem značná omezení.
Alergie na lepek a bezlepková dieta jsou pojmy, které jdou velice úzce dohromady, a v posledních letech počty takových pacientů neustále stoupají.
Martin V., Brno, lékař.
Alergie na lepek vs. celiakie
Bezlepková dieta je využívána ve dvou případech, respektive u dvou onemocnění. Tím prvním je alergie na lepek, která má hodně rychlý nástup. V člověku může evokovat pocity zvracení, svědění a projevuje se i kožními ekzémy. Proto je bezlepková dieta na místě. Alergie však není to samé, jako celiakie.
Také u druhého onemocnění je bezlepková dieta velice důležitá. V jejím případě jde ale o autoimunitní onemocnění a má delší projevy poté, co pozřete lepek. I před ní Vás bezlepková dieta ochrání. Příznaky celiakie jsou průjmy, únava, chudokrevnost, nadýmání a podobně. Pokud by v tomto případě nebyla dodržována bezlepková dieta, pacient by opravdu hodně trpěl.
Bezlepková dieta v praxi
Alergie na lepek je jistě nepříjemná, bezlepková dieta je však cestou. Právě ta Vám umožní konzumovat například ovoce, zeleninu, tvrdé sýry, rýži, maso, med, tuky, pohanku, ale také rýžovou mouku. Bezlepková dieta je jistě o kompromisech, ale klasická mouka může mít opravdu řadu náhrad. O tom si něco povíme ještě v dalších řádcích.
Alergie na lepek je celkem častá
Nutno podotknout, že bezlepková dieta je v poslední době hodně vyhledávanou. Není se čemu divit, protože alergie na lepek postihuje celkem dost lidí, respektive samotná celiakie. O tom se ostatně můžete přesvědčit z níže uvedených dat, které jsou takovými průměry za poslední roky a týkají se odlišných věkových skupin. Data zobrazují roční rozpoznání této nemoci.
Věková skupina | Lidé s celiakií |
10 až 19 let | 5 000 až 6 000 |
20 až 29 let | Cca 3 000 |
30 až 39 let | 3 000 až 4 000 |
40 až 49 let | Cca 3 000 |
50 až 59 let | Kolem 2 000 |
Bezlepková dieta je vzhledem k uvedeným číslům zcela na místě. O tom není žádných pochyb. Každým rokem přibyde dost těch, které sužuje tato alergie. Pokud do této skupiny patříte i vy, bezlepková dieta Vás rozhodně nemine. V takovém případě se Vám může hodit i několik dalších užitečných informací.
Co byste měli vědět?
Je pravdou, že bezlepková dieta ve svém výsledku není tak hrozná, jen si na ní člověk musí zvyknout. Připravit byste se měli například na to, že nebudete moci konzumovat vybraný druh alkoholu. Bezlepková dieta v tomto směru více postihuje hlavně lidi s celiakií. Podobných věcí je ale mnohem více, proto se začtěte do níže uvedených otázek a odpovědí.
Tato dieta v každém případě zakazuje klasické těstoviny, pečivo a müsli. Vyhýbat se musíte i obvyklému zahušťování běžnou jíškou. Pokud tohle chcete dělat, musíte zvolit bezlepkové suroviny.
Víno samo o sobě je bezlepkové, takže by to nemusel být problém. Neduhem jsou však siřičitany, které mohou dráždit. Záleží tedy na každém jedinci.
Pouze v případě, že neobsahují lepek.
Téměř ke všemu můžete konzumovat rýži, kukuřici, brambory nebo proso.
Primárně k tomu určena není, ale lidé, kteří jí musí dodržovat obvykle zhubnou.
Publikováno: 22. 01. 2021
Kategorie: dieta